Земля

Спростовано міф про “погані зуби” середньовічних європейців

Палеонтологи провели першу перевірку “гігієни рота” біля двох десятків європейців, які жили в середньовічній Данії, і знайшли натяки на те, що приблизно третина з них не страждала від карієсу і пов’язаної з ним мікрофлори. Їх висновки і методика ведення подібних досліджень була представлена в журналі Nature Communications.

“Велика частина людей, які жили в Тьєрбі в 11-15 століттях, явно страждала від пародонтиту і бактерій, супутніх розвитку цієї хвороби. На зубах ще семи з них збереглися сліди каріозних штамів лактобактерій. З іншого боку, багато хто з них мали абсолютно нормальну, “здорову” мікрофлору”, — пишуть Єске Віллерслев (Eske Willerslev) з університету Копенгагена (Данія) і його колеги.

Коріння карієсу

Зуби стародавніх людей, що представляють особливий інтерес для вчених, які займаються вивченням того, як розвивався наш рід. У них часто міститься ДНК, що дозволяє відкрити нові види древніх людей або “воскресити” геном вже відомих нам представників роду Homo, дізнатися їх дієту з включенням їжі в зубному камені, а також зрозуміти, де вони жили, по частках ізотопів і елементів у їх емалі.

Ці спостереження, як вважають сьогодні багато антропологів та істориків медицини, допоможуть нам знайти відповідь на одну з головних таємниць людства – коли наші предки почали страждати від карієсу і як змінювалися гігієнічні звички і стоматологія в минулі історичні епохи. На це питання поки немає однозначної відповіді.

Опровергнут миф о "плохих зубах" средневековых европейцев
Кістки черепа і датчан, які жили в 11-15 століттях. На щелепі видно сліди пародонтозу

З одного боку, багато хто сьогодні вважає, що карієс та інші проблеми з зубами — продукт цивілізації та пов’язаної з нею “неприродної” дієтою, яка містить багато цукру, крохмалю та інших вуглеводів. Останні знахідки палеонтологів говорять про зворотне – від карієсу страждали не тільки стародавні єгиптяни та інші жителі перших держав Землі, але і неандертальці, що харчувалися майже виключно м’ясом, а також ведмеді та інші тварини.

Проблема, як зазначає Віллерслев, полягає в тому, що сьогодні багато вчених сумніваються в тому, що ті пошкодження на зубах і щелепах, які часто знаходять у могилах середньовічних європейців і більш давніх людей, були залишені “сучасними” збудниками карієсу, парадонтиту та інших хвороб ротової порожнини.

Ці сумніви пов’язані з тим, що генетикам не вдалося знайти слідів стрептокока та інших каріозних мікробів на пошкоджених зубах і кістках. Відповідно, вони могли бути “з’їдені” якоюсь іншою формою карієсу, або пошкоджені вже під час поховання. Так це чи ні, вчені сперечаються вже довгий час.

Зубні хроніки

Віллерслев і його команда придумали дотепну методику для розв’язання цієї проблеми, навчившись добувати обривки білків і ДНК цих мікробів із зубного каменю, присутнього на поверхні зубів давніх людей. Зіставляючи ці уривки зі зразками сучасної мікрофлори у людей зі здоровими і хворими зубами, можна зрозуміти, від яких хвороб страждала людина навіть у тому випадку, якщо її сліди не збереглися на її рештках.

Роботу цієї методики вчені перевірили на зубах двох десятків данців, які жили на території міста Тьєрбі на півночі острова Ютландія, в декількох кілометрах на північ від сучасного Орхуса, в пізньому Середньовіччі.

В цілому їм вдалося знайти понад чотирьох тисяч білків і інших фрагментів мікробів, що допомогло їм детально вивчити їх мікрофлору, порівняти їх між собою і зрозуміти, наскільки вони відрізнялися від сучасних людей у відношенні до гігієни рота.

Виявилося, що їх можна було розбити на дві нерівні групи відповідно до стану їх мікрофлори. Представники першої з них, куди входило приблизно 60% середньовічних жителів Тьєрбі, помітно відрізнялися в цьому відношенні від сучасних датчан і при цьому вони страждали від пародонтиту і карієсу.

Представники другої групи, з іншого боку, відрізнялися цілком нормальною, здоровою мікрофлорою, в якій домінували корисні, а не патогенні бактерії. Що цікаво, її видовий склад був різноманітним і “контрастним” серед середньовічних данців, що може бути пов’язано з тим, якою їжею вони харчувалися.

Як сподіваються вчені, подальше вивчення зубного каменю допоможе їм розкрити дієту середньовічних датчан і зрозуміти, чи була вона такою одноманітною, як на те вказує їх мікрофлора.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button