Всесвіт

Далека радіогалактика виявилася чорною дірою, яка спрямована прямо на Землю

У далекій галактиці надмасивна чорна діра змістила свій кут на 90 градусів і стала вказувати прямо на Землю. Це спантеличило фізиків.

PBC J2333.9-2343 — велика галактика на відстані близько 4 млн світлових років, раніше її класифікували як радіогалактику. Це означає, що джети з її активного галактичного ядра були спрямовані перпендикулярно напрямку зору спостерігача з Землі.

Активні галактичні ядра (АГЯ) — це чорні діри в ядрах інших галактик. Вони акредитують матерію і викидають потужні струмені високоенергетичних частинок, відомі як релятивістські струмені.

Примітно, що швидкість джетів з цієї надмасивної чорної діри майже досягає швидкості світла.

Однак з’ясувалося, що цей об’єкт змістив кут на 90 градусів і став вказувати прямо на Землю. Такий різкий поворот спантеличив фізиків. Вони провели безліч спостережень і рекласифікували галактику як блазар. Результати дослідження опубліковані в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Блазари — клас позагалактичних об’єктів високої світності, активні галактичні ядра з релятивістськими джетами, спрямованими в бік спостерігача. Як і всі квазари, блазари пов’язані з надмасивною чорною дірою в центрі галактики.

Далекая радиогалактика оказалась черной дырой, которая направлена прямо на Землю

Галактика PBC J2333.9-2343 — яскрава пляма в центрі цього зображення, отриманого Інститутом астрономії Гавайського університету в рамках огляду Pan-STARRS. Зображення надано Інститутом астрономії Гавайського університету

«Наша гіпотеза полягала в тому, що релятивістський струмінь її надмасивної чорної діри змінив свій напрямок, і щоб підтвердити цю ідею, нам довелося провести безліч спостережень», — пояснює провідний автор дослідження Лорена Ернандес-Гарсія, астрофізик з Інституту астрофізики тисячоліття.

Ернандес-Гарсія і його колеги спостерігали PBC J2333.9-2343 майже у всьому електромагнітному спектрі, від радіохвиль до гамма-променів. Виявилося, що у цій галактики були характеристики, типові для блазарів: вона періодично збільшувала яскравість, а іноді тьмяніла, як блазар; також у неї були схожі джети. Таким чином, вони прийшли до висновку, що об’єкт, швидше за все, був блазаром.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button