Всесвіт

Астрономи розповіли, де шукати таємничу Дев’яту планету

У Сонячній системі є вісім відомих науці планет (відтоді, як Плутон перестав вважатися такою), але раз у раз астрономи виявляють свідоцтва того, що десь може бути ще одна.

Стародавні планети TOI-561: погляд художника / ©Adam Makarenko, W. M. Keck Observatory.

Докази існування дев’ятої Планети засновані на її гравітаційному впливу на інші тіла. Якщо планета існує, її гравітація вплине на орбіти інших планет. Так що, якщо в космосі виявляється якась незрима сила, яка змушує орбіту планет коливатися, можна здійснити нескладні математичні розрахунки і знайти ту точку в системі, де ховається її джерело. Так був відкритий Нептун, коли Джон Коуч Адамс і Урбен Левер’є незалежно один від одного помітили, що Уран, як здавалося, «тягне» за собою невидима планета.

У випадку з дев’ятою планетою слідів гравітаційного впливу немає. Що ми дійсно бачимо, так це дивне скупчення невеликих крижаних тіл у зовнішній Сонячній системі, відоме як об’єкти поясу Койпера (скор. KBO).

Якби за цим поясом не було планети, то можна було б очікувати, що орбіти його тіл будуть випадковим чином орієнтовані в межах орбітальної площини Сонячної системи. Але замість цього ми бачимо, що багато орбіт KBO згруповані в одній конкретній орієнтації. Можливо, це просто випадковість, але вірогідність цього украй мала.

Ще в 2016 році дослідники вивчили статистичний розподіл KBO і прийшли до висновку, що подібна кластеризація була викликана непоміченою зовнішньою планетою. Згідно з їх розрахунками, цей світ має масу в п’ять земних і приблизно в 10 разів далі від Сонця, ніж Нептун.

В роботі навіть розраховувалася приблизна (і досить широка) область неба, де могла б знаходитися ця планета. Але пошуки нічого не дали. Це привело деяких учених до висновку, що планети не існує. Інші зайшли так далеко, що стверджували, що Дев’ята планета дійсно існує, але ми не можемо її побачити, бо це «початкова чорна діра».

Нове дослідження переглядає оригінальну роботу в світлі деякої критики, яку вона отримала.

Важливий її пункт полягає в тому, що зовнішні тіла Сонячної системи важко знайти, тому ми шукаємо їх там, де це зручно. Ефект кластеризації, який ми спостерігаємо, може бути пов’язаний тільки з упередженими даними. Беручи до уваги систематичну помилку спостережень, автори вважають, що кластеризація як і раніше статистично незвичайна. Імовірність того, що це випадковість, складає всього 0,4%.

Коли астрономи перерахували ймовірну орбіту дев’ятої планети, вони змогли звузити область пошуків. Один цікавий аспект дослідження полягає в тому, що недавно розрахована орбіта поміщає дев’яту планету до Сонця ближче, ніж передбачалося спочатку. Це дивно, тому що якщо вона справді так близько, ми повинні були давно виявити її.

Автори стверджують, що всі проведені досі спостереження були не марні – вони виключили найближчі варіанти розташування дев’ятої планети, що допомагає ще більше звузити область пошуків. Якщо планета існує, вона повинна бути виявлена ??обсерваторією Віри Рубін в найближчому майбутньому.

Це дослідження не є остаточним, і багато астрономів дотепер стверджують, що дев’ятої планети не існує. Але це дослідження дає зрозуміти, що нам не доведеться довго сперечатися про це.

Або це буде скоро виявлено, або спостереження виключать його як пояснення ефекту кластеризації KBO.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button