Всесвіт

Деякі білі карлики виявилися здатні до збереження термоядерної активності

Астрономи помітили, що температура деяких старих білих карликів вище очікуваної: їх підігрівають термоядерні реакції в залишках водневої оболонки.

Кульові скупчення М 3 і м 13 на знімках телескопа Hubble / ©Hubble NASA, ESA, G. Piotto et al. (2021)

Сонце та інші зірки помірних розмірів закінчують життя, коли вичерпують запаси водневого палива для термоядерних реакцій. Вони більше не здатні протистояти власній гравітації й колапсують, скидаючи верхні оболонки, перетворюючись на білих карликів. Маса білих карликів не перевищує 1,4 сонячної, зате температура виключно велика. Попри те що термоядерні реакції в них вже не проходять, така зірка може остигати багато мільярдів років.

Теоретично, вимірявши температуру білого карлика і знаючи швидкість охолодження, можна приблизно визначити його вік. Однак астрономи з італійського Болонського університету показали, що такі розрахунки не завжди вірні та деякі білі карлики здатні довго підігріватися шляхом термоядерних реакцій в багатій воднем оболонці. Про це вчені пишуть в статті, опублікованій в журналі Nature Astronomy.

Франческо Ферраро (Francesco Ferraro) і його колеги розглянули білі карлики з великих кульових скупчень м3 і м13. Ці зірки демонструють близьку металічність (вміст елементів важче водню і гелію) і вік, проте в м13 вони в цілому гарячі. Астрономи використовували космічний телескоп Hubble, щоб провести нові спостереження за білими карликами М3 і М13 в ближньому ультрафіолетовому діапазоні та порівняти їх.

Робота показала, що, на відміну від більш холодних карликів в М3, деякі зірки в М13 зберегли свої водневі оболонки, в яких можуть проходити повільні термоядерні реакції, підігрівають їх. В результаті комп’ютерного моделювання з’ясувалося, що завдяки таким процесам близько 70 відсотків білих карликів в М13 остигають повільніше очікуваного. Їх температура пов’язана з віком не так прямо, як заведено думати.

Ці висновки напевно приведуть до перегляду деяких оцінок віку зоряного населення нашої Галактики. Тим часом команда Ферраро планує нові спостереження за білими карликами, щоб з’ясувати, чому одні з них зберігають водневі оболонки, а інші — ні.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button