Головна / Земля / Деякі камені Стоунхенджа з’явилися тут ще до приходу людей

Деякі камені Стоунхенджа з’явилися тут ще до приходу людей

Дослідник Стоунхенджа припустив, що розташування пам’ятника може бути пов’язано з астрономічним значенням деяких мегалітів, які спочатку перебували на місці майбутнього комплексу.

Журналіст, археолог і популяризатор археології Майк Піттс (Mike Pitts), учасник кількох розкопок Стоунхенджа, заявив: частина мегалітів могла перебувати на місці майбутнього комплексу задовго до початку будівництва. На думку Піттса, П’ятковий камінь і мегаліт, відомий як «16-й камінь» (stone 16), не переміщали на великі відстані. Особливості їх розташування могли стати причиною будівництва кромлеха саме навколо цих мегалітів. Про висновки Піттса розповідає портал ScienceAlert.

П’ятковий камінь (Heelstone) пов’язують з астрономічним значенням Стоунхенджа. В день літнього сонцестояння на цей кам’яний блок падають перші сонячні промені. Обидва мегаліта виконані з сарсена (пісковику) — одного з двох мінералів, які використовували при будівництві кам’яного кола. Відповідно до загальноприйнятої версії, будівельники Стоунхенджа перенесли сарсенові мегалітні споруди з Мальборо-Даунс (Marlborough Downs) в районі Ейвбері. Це місце знаходиться в 32 кілометрах від Стоунхенджа.

Однак Піттс вважає, що П’ятковий і «16-й» камені спочатку могли бути частиною рівнини. За словами дослідника, на них немає явних слідів обробки, як на інших мегалітах Стоунхенджа. Також увагу дослідника привернули дві великі ями біля підніжжя каменів. Поглиблення під П’ятковим каменем — шість метрів у діаметрі, висота мегаліта — 4,7 метра. На думку Піттса, яма не була виїмкою для встановлення каменю, для цього її розмір занадто великий. Найімовірніше, що кам’яний блок спочатку перебував у ґрунті, а яма дозволила «підняти» його над поверхнею. Зв’язок розташування каменю з літнім сонцестоянням могла привернути увагу людей і зробити П’ятковий камінь основою майбутнього мегалітичного комплексу. Схожа яма є і на деякому віддаленні від «16-го каменю».

Некоторые камни Стоунхенджа появились здесь еще до прихода людей
Схема розташування каменів / © The Times

Дослідник вважає, що ці кам’яні блоки — залишки великих відкладень пісковика, що сформувалися в Третинному періоді. Потім чергування похолодань і потеплінь в регіоні зруйнувало великі масиви пісковика, розбивши їх на окремі фрагменти. Більш ранні дослідження показують, що на рівнині в районі Стоунхенджа дійсно знаходять невеликі блоки пісковика, за розмірами вони значно менше мегалітів.

 
comments powered by HyperComments