Земля

Розкрита таємниця масового вбивства неолітичної епохи

Масове поховання пізнього неоліту на півдні Польщі містить рештки 15 чоловіків, жінок і дітей, вбитих ударом по голові і дбайливо похованих. Про трагедію, що сталася на місці розкопок близько 3000 років тому, повідомляє видавництво Proceedings of the National Academy of Sciences.

У 2011 році в результаті археологічних розкопок біля села Кошіце було виявлено поховання віком у 2880-2776 років, пов’язане з культурою кулястих амфор. Культура існувала в період з 3200 до 2800 років до н. е. і займала території південної і центральної Європи. Межі доводилося ділити з носіями культури шнурової кераміки (або культури бойових сокир). Мало що відомо про взаємодію цих двох груп, однак деякі дослідники припускають, що в міру поширення культури останніх по всій Європі конкуренція за ресурси могла переростати в насильство. Братська могила в Кошіце може бути свідченням одного з таких інцидентів.

Більш ретельне вивчення скелетів показало, що всі 15 похованих були вбиті ударами по голові. Послідовність ДНК, витягнута з кісток і зубів, показала, що серед них було вісім чоловіків і сім жінок — всі належали однієї родині. Члени родини були кароокі, темноволосі і смуглі. Аналіз мітохондріальної ДНК виявив наявність шести різних материнських ліній, а це говорить про те, що жінки приходили в рід ззовні. У той час як аналіз нерекомбінуючої області Y-хромосоми показав, що всі чоловіки були носіями ідентичних Y-хромосом, що передавалися з покоління в покоління.

Раскрыта тайна массового убийства неолитической эпохи
Реконструкція тіл, знайдених в похованні
PNAS

Близькі родичі були поховані поруч один з одним: матері з дітьми, брати з сестрами. Очевидно, ці люди були поховані тими, хто добре знав сімейство. Старші чоловіки майже не представлені в могилі, що дозволяє припустити, що саме вони поховали своїх родичів. Єдиним батьком, присутнім в могилі, є чоловік, поміщений поруч з дружиною і сином. Крім того, є маленький хлопчик у віці двох — двох з половиною років, чиїх батьків немає в похованні.

Поряд з насильством та агресією, проілюстрованими знахідкою під Кошіце, дослідження також демонструє високі сімейні цінності. З ретельного розташування тіл в могилі стає ясно, що як нуклеарні, так і розширені сімейні відносини займали важливе місце в житті цих людей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button