Земля

Натуфійці харчувалися зміями і ящірками

Вчені з Університету Хайфи опублікували результати дослідження кісток лускатих плазунів, виявлених під час розкопок у печері на ділянці Ель-Вад.

Lev, M., Weinstein-Evron, M. & Yeshurun, R., CC BY 4.0

Представники натуфійської культури населяли територію Леванту приблизно 12500-9500 тисяч років тому, і вчені вважають, що ці люди, можливо, були першими, хто почав будувати будинки і культивувати рослини. І хоча полювання і збиральництво для натуфійців залишалися основним способом добування їжі, вони тим менше практично впритул підійшли до того, щоб стати хліборобами.

Вивчаючи знайдені під час розкопок у печері артефакти, археологи виявили серед них безліч кісток лускатих плазунів — в основному полозів і панцирних веретенниць. Велика кількість останків цих тварин навело вчених на думку, що давні люди, ймовірно, вживали їх у їжу.

Однак підтвердити це припущення виявилося не так легко. З кістками більших тварин, оленів або ведмедів, справа йде простіше, на них часто знаходять сліди ножів або зубів людей, які їх обробляли і їли. Але щоб з’ясувати, чи були з’їдені плазуни, археологам довелося взяти кістки їх сучасних родичів і піддати тій обробці, якій, ймовірно, піддавали свою здобич стародавні люди, а потім порівняти одержаний результат.

В результаті між знайденими в печері кістками й обробленими сучасними виявилися подібності, достатні для того, щоб підтвердити початкове припущення — представники натуфійської культури дійсно їли змій і ящірок.

Автори дослідження вважають це цілком логічним, якщо натуфійців будували будинки, то вони повинні були харчуватися тією їжею, яка доступна поблизу, а змії і ящірки зустрічаються в даній місцевості у великій кількості. Заодно археологи зазначили, що ознаки вживання в їжу виявлені тільки на останках неотруйних змій.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments