Земля

Дерева-довгожителі допомагають зберігати ліси навколо себе

Нові дослідження показують, що поважні старійшини лісу, дерева-довгожителі, надзвичайно важливі для різноманітності, пристосованості та виживання лісового масиву в цілому. Якщо зрубати столітнє дерево, потрібно сто років, щоб виростити йому заміну

Image by jplenio from Pixabay

Вчені використовували моделі, засновані на кількох попередніх дослідженнях. Вони оцінили, скільки дерев зазвичай ростуть довше середньої тривалості життя, і проаналізували види впливу, який ці старі особини надавали на решту флори навколо них.

Дослідження показує, що дуже невелика кількість дерев – менше 1% популяції – досягає статусу древніх. Ці дерева живуть в 10 або 20 разів довше, ніж в середньому ліс навколо них. Рік за роком, завдяки своїм генам, вони витримують всі випробування.

Чим довше живуть ці рідкісні дерева, тим більше шансів, що вони передадуть свої гени новому поколінню. “Ми вивчили демографічні моделі, які виникають у старих лісах протягом тисячоліть, і дуже невелика частина дерев стає “переможцями лотереї”. Ці дерева досягають набагато старшого віку, поєднуючи екологічні цикли, що охоплюють століття, – говорить Чак Кеннон з мортонського дендрарію в Іллінойсі, США. – У наших моделях ці рідкісні стародавні дерева виявилися життєво важливими для довгострокової адаптивної здатності лісу, істотно розширюючи часовий діапазон загального генетичного різноманіття популяції”.

Іншими словами, ці старожили бачили дуже багато. І цей досвід, записаний в генетиці дерев, переноситься на іншу частину лісу і молоді дерева в міру проростання насіння. У деяких випадках так передається навіть тисячолітній досвід.

Однак дерева, які витримали випробування часом, важливі не тільки через їх генетичне і біологічне різноманіття. Дослідники виявили, що вони також забезпечують притулок для зникаючих видів і краще поглинають вуглець, ніж молоді дерева.

Ці старі і стародавні дерева зараз знаходяться під серйозною загрозою — не тільки через зміни клімату, але і через всесвітню вирубку лісів. А це означає, що стародавні дерева стають менш поширеними, а рівень вимирання дерев зростає у всіх типах лісів.

«У міру зміни клімату цілком імовірно, що рівень вимирання дерев буде збільшуватися, і древнім деревам буде все важче з’являтися в лісах, — говорить Кеннон. – Як тільки ви вирубаєте старі і стародавні дерева, ми назавжди втратимо генетичну і фізіологічну спадщину, яку вони містять, а також унікальне середовище проживання для збереження природи».

Стародавні дерева за своєю природою не можуть бути швидко замінені. Єдиний спосіб переконатися, що вони у нас все ще є і будуть з нами довго, — це захистити дорослі дерева, поки вони продовжують рости. Це означає, що нам треба забезпечити стримування наслідків зміни клімату та збезлісення.

Дослідники порівнюють знищення древніх дерев зі знищенням видів тварин – в тому сенсі, що коли вони зникають, вони вже не повертаються. Навіть дерева, які з часом стануть такими ж старими, не матимуть такої ж історії еволюції.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button