Земля

Озонова діра ставить рекорди

У 2015 році озонова діра в Антарктиді досягла більшого розміру, ніж в останні роки, показали дослідження вчених Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) і Національного управління з повітроплавання і дослідженню космічного простору (NASA).

9a424b85fd918102537a33c0ad61b5df

2 жовтня 2015 року озонова діра покривала 28,2 млн кв. км, що більше площі всієї Північної Америки. У жовтні діра не зменшувалася в розмірах, завдяки чому було встановлено багато добових рекордів. Для порівняння: у минулому році озонова діра досягла максимальної площі 24,1 млн кв. км. За період 1991-2014 років озонова діра 2015 року стала четвертою за величиною.

Чому озонова діра в цьому році настільки велика? Справа в надзвичайно низькій температурі і слабкому русі повітря в стратосфері Антарктиди.

Озонова діра — сильне виснаження озонового шару над Антарктидою, яке вперше було помічено в 1980-х роках. Антарктична озонова діра формується і розвивається під час весни в Південній півкулі (у серпні та вересні) через високий рівень хімічно активні форми хлору і брому в стратосфері.

В цьому році прилади, встановлені на аеростаті, заміряли майже стовідсоткове виснаження озонового шару над Південною полярною станцією в Антарктиді на висоті 14-19 км.

Озоновий шар захищає Землю від потенційно небезпечної ультрафіолетової радіації, яка може стати причиною раку шкіри, катаракти, пригнічує імунну систему людини, а також завдає шкоди рослинам.

Величезний розмір озонової діри, швидше за все, спричинить збільшення обсягу шкідливих ультрафіолетових променів, що досягають поверхні Землі. Особливо це стосується Антарктиди і Південного півкулі.

У 2015 році вчені зареєстрували мінімальну щільність озонового шару — 101 одиницю Добсона — 4 жовтня 2015 року. Для порівняння, густина озону в 1960-х роках становила 250-350 одиниць Добсона.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments