Земля

Євразія розколеться на дві частини по озеру Байкал

Сибірські вчені прогнозують, що через 20 мільйонів років найбільший континент Землі Євразія розколеться на дві частини по озеру Байкал, на місці якого з’явиться новий океан, повідомляє видання РАН «Наука в Сибіру».


Видання повідомляє, що до такого висновку прийшли вчені з Інституту геології і мінералогії РАН і Новосибірського держуніверситету, які відновлюють історію Байкалу і прогнозують його можливе майбутнє, пов’язуючи між собою тектонічні процеси і накопичення опадів у западинах Байкальської рифтової зони, а також узагальнюючи дані, отримані іншими дослідниками. Результати роботи опубліковані в спецвипуску журналу Gondwana Research.

«В земній корі, прямо посередині Євразії, знаходиться величезний розкол — Байкальська рифтова зона. Поступово він розширюється і, якщо не зміниться геодинамічна обстановка, через 20 мільйонів років найбільший континент знову розіб’ється на дві частини, а на місці Байкалу з’явиться новий океан», — йдеться в повідомленні.

Вчені відзначають, що раніше подібного повного огляду по Байкальської рифтовій зоні не робилося: геологи досліджували її окремі частини, а узагальнюючі роботи стосувалися тільки центральної зони цього регіону — безпосередньо самої западини озера Байкал. Крім того, багато даних збиралися тільки російською мовою і були недоступні для науковців інших країн.

У відновленій вченими картині виходить, що до того, як з’явився Байкальський рифт (розкол, тріщина в земній корі), у мезозої (приблизно 100-70 мільйонів років тому) на його місці також існувала система рифтових западин. Байкал — центральна і найдревніша область розколу. Кілька десятків мільйонів років Байкальська рифтова зона розвивалася досить спокійно, але приблизно 7-5 мільйонів років тому раптом щось сталося, і почався активний етап рифтогенезу, коли швидкості тектонічних рухів різко посилилися. Тут стали утворюватися гори і западини.

Гори навколо Байкалу продовжують рости в середньому на 5-6 міліметрів в рік — це дуже великі швидкості росту, зазначається в статті.

Кнопка «Наверх»