Екологія

Дерева пристосовуються до високого рівня вуглекислого газу, зберігаючи воду

Під час досліджень, вчені виявили, що ефективність використання води в листі дерев збільшилася на 85% при подвоєнні викидів CO2, що є очікуваним збільшенням CO2 до середини століття в порівнянні із середнім доіндустріальним рівнем.

Група вчених з Бірмінгемського університету Великобританії виявила, що дерева, які зазнали посиленої обробки вуглекислим газом, змогли підвищити ефективність використання води внаслідок збільшення поглинання вуглецю і збереження води завдяки регулюванню відкривання і закривання пір на листках, званих продихами.

Дослідники проаналізували дані довгострокових експериментів з підвищеним вмістом CO2 на деревах за останні 20 років. Аналіз охоплював 16 різних ділянок по всьому світу. Їм вдалося встановити, що ефективність використання води в листі дерев збільшилася на 85% при подвоєнні викидів CO2, що є очікуваним збільшенням CO2 до середини століття в порівнянні із середнім доіндустріальним рівнем.

Всупереч попереднім припущенням, нова робота вчених, опублікована в New Phytologist, показала, що подібна властивість характерно для всіх вивчених типів дерев.

Це означає, що необхідні нові підходи до моделювання та прогнозування поведінки рослин в умовах підвищеного вмісту CO2, що, як очікується, неминуче стане нормою до 2050 року.

“Моделі, які ми використовуємо для прогнозування реакції дерев на майбутні рівні атмосферного СО2, все ще містять багато невизначеностей, і поведінка продихів є однією з них», — сказала д-р Анна Гарднер з Бірмінгемського інституту лісових досліджень, яка керувала дослідженням

“При підвищеному рівні СО2 можна очікувати зменшення споживання води, оскільки продихи поглинають СО2 у більш високій концентрації, тому їм не потрібно залишатися відкритими занадто довго. Ми виявили, що підвищений рівень CO2 також викликав збільшення фотосинтезу, і така поведінка стала сильнішим фактором підвищення ефективності використання води. По суті, при більш високому рівні CO2 дерева отримують більше вуглецю за кожен витрачений «долар» води».

Таким чином, в майбутньому, рослина повинна знайти компроміс між поглинанням максимальної кількості CO2 і мінімізацією втрат води.

Цінність дерев для екосистем полягає в тому, що вони зберігають вуглець, але при цьому вода також є цінним ресурсом, тому фахівцям потрібно знайти способи точно розрахувати вуглецеву «вартість» цієї води. Представлені в дослідженні дані допоможуть спрогнозувати, що буде відбуватися з вуглецем і водою в майбутньому в масштабі всієї планети.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button