Земля

Десятка дорогоцінних рідкісних каменів

Багато хто з нас знають, що діамант є одним з найрідкісніших дорогоцінних каменів, але мало хто може назвати камені, які зустрічаються ще рідше. Ось 10 найбільш рідкісних дорогоцінних каменів у світі.

1. Пейн

У 2005 році, в Книзі Рекордів Гіннеса Пейн був названий самим рідкісним дорогоцінним мінералом в світі. Вперше він був виявлений британським мінералогом Артуром Пейном в М’янмі в 1950-х роках, і ще протягом декількох десятиліть існувало всього два відомих кристала цього шестикутного мінералу, а до 2005 їх число не перевищувало 25 відомих зразків.

На сьогоднішній день Пейна вже не такий рідкісний і недавнє відкриття джерела оригінальних каменів і подальше виявлення двох великих областей привели до відновлення кількох тисяч кристалів і фрагментів. Але, незважаючи на це, Пейн залишається одним з рідкісних мінералів на Землі.

2. Олександрит

Олександрит – це справді незвичайний камінь, враховуючи той факт, що він може істотно змінити свій колір залежно від світла. Потрібно пояснити, що такі зміни кольору не залежать від кута огляду. Будучи плеохроіком, він змінює колір, коли ви крутите його в руці. Білий олександрит має чітко вираженим плеохроизмом і теж може змінювати свій колір незалежно від кута огляду, якщо дивитися на нього під джерелом штучного світла. При природному освітленні, камінь здається зеленувато-синім, а при м’якому світлі лампи розжарювання – червонувато-пурпурним.

Олександрит, будучи різновидом хризоберилу, відноситься до того ж сімейства дорогоцінних каменів, що і смарагд. Його здатність змінювати колір і його дефіцит у порівнянні з алмазом, пояснюється рідкісним поєднанням мінералів, таких як титан, залізо і хром.

3. Танзаніт

У це складно повірити, але танзаніт зустрічається рідше алмазу в тисячу разів, враховуючи той факт, що його можна знайти виключно біля схилів гори Кіліманджаро і в досить обмеженій кількості.

Як і олександрит, танзаніт здатний істотно змінювати свій колір, що залежить як від орієнтування кристалів, так і умов світла. Здатність танзаніта міняти кольори обумовлена присутністю в ньому іонів ванадію.

4. Бенитоїт

Цей вражаючий синій камінь був знайдений тільки біля річки Сан-Беніто в Каліфорнії, США, хоча деякі джерела стверджують, що обмежене число було знайдено в Японії і штаті Арканзас, США, але вони не володіли якостями дорогоцінного каменю.

Однією з відмінних рис бенітоіта є те, як чудово він виглядає під ультрафіолетовим світлом, де він світиться сліпуче яскравим кольором, що нагадує освітлювальну синю крейду. Що дивно, незважаючи на те, що він вперше був описаний на рубежі 20-го століття, а його склад був відомий десятиліття, походження кольору і його світлових властивостей до сих пір залишаються загадкою.

 

5. Пудретет

Перші сліди пудретета були виявлені в середині 1960-х років в кар’єрі Мон-Сен-Ілер, в Квебеку, але його офіційно не визнавали, як новий вид мінералу до 1987 року, і не існувало його ретельного опису до 2003 року. Згідно з деякими джерелами, швидше за все, дещо більше кількох людей зможуть особисто побачити пудретет, але більша частина людей ніколи навіть не почує про нього.

 

6. Грандідєріт

Цей синювато-зелений мінерал можна знайти практично виключно на Мадагаскарі, хоча перший і імовірно єдиний чистий грановані зразок був знайдений в Шрі-Ланці. Також як олександрит і танзініт, грандідьеріт володіє плеохроїзмом і може передавати синій, зелений і білий світ.

 

7. Червоний алмаз

Технічно кажучи, червоний алмаз це алмаз, але варто згадати, що алмази теж бувають різних кольорів і їх можна розділити за ступенем рідкісності: жовтий, коричневий, безбарвний, синій, зелений, чорний, рожевий, помаранчевий, пурпуровий та червоний. Іншими словами, прозорі діаманти, які в основному ми бачимо в ювелірних магазинах, далеко не так рідкісні, як інші види алмазів. Найбільший червоний алмаз Муссаеф, важить всього 5,11 карат (близько 1 грама). Маса найбільшого з традиційних алмазів, огранованих з 3106,75 каратного алмаза “Куллінан”, складає трохи більше 500 карат.

8. Мусгравіт

Мінерал був вперше відкритий в 1967 році в гірській системі Південної Австралії, але був також виявлений в обмеженій кількості в Гренландії, на Мадагаскарі і в Антарктиді. Перший екземпляр, який був досить великий і чистий для надання йому форми був знайдений тільки в 1993 році, а до 2005 року існувало всього 8 таких екземплярів.

 

 

9. Єремєєва

Єремєєва був вперше виявлений в Сибіру в кінці 19 століття, а ювелірні якості кристала Єремєєва (тобто мінералу, який досить великий і прозорий для надання йому форми) були знайдені в обмеженій кількості в Намібії. Найбільший гранований Єремєєва в світі важить 60 карат або приблизно 12 грам.

 

10. Червоний берил

Червоний берил або біксбіт, або “червоний смарагд” був вперше описаний в 1904 році і хоча на хімічному рівні він тісно пов’язаний і з смарагдом і з аквамарином, він зустрічається значно рідше, ніж обидва цих дорогоцінних каменю. Поширення цього мінералу обмежено частинами штату Юта і Нью-Мексико і його надзвичайно важко добувати. У результаті, деякі люди видавали рубін схожого якості за біксбіт. І хоча рубін теж вельми рідкісний камінь, він в 8000 разів частіше зустрічається, ніж будь-який екземпляр червоного берилу….

 Натхнення

[poll id=”1″]


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button