Земля

Отруйну залозу змій вперше виростили в лабораторії

Біологи з Нідерландів перетворили стовбурові клітини змій в штучний аналог їх залоз, у яких виробляється отрута. Створення подібних залоз значно прискорить появу нових ліків і протиотрут, пишуть вчені в науковому журналі Cell.

“Щороку від укусів змій помирає понад сто тисяч осіб, більша частина яких – у країнах, що розвиваються. При цьому технології виробництва протиотрут майже не змінилися з XIX століття. Абсолютно ясно, що на подібні ліки існує попит, який зараз нічим не задоволений”, – розповів один з авторів роботи, молекулярний біолог з Утрехтського університету (Нідерланди) Ганс Клеверс.

Отрути і токсини багатьох грибків, змій, риб і мікробів зараз активно використовуються в якості компонентів різних ліків, лабораторних реактивів і в різних інших цілях. Зокрема, кілька років тому французькі біологи використовували отруту чорної мамби для створення мамбалгіна, дуже ефективного знеболювального, який не викликає залежності.

Змія в пробірці

Клеверс і його колеги з’ясували, як можна різко прискорити процес вивчення, пошуку і навіть створення подібних молекул, експериментуючи зі стовбуровими клітинами південноафриканської щиткової кобри (Aspidelaps lubricus) – отруйної змії, чий укус небезпечний для людини, але далеко не завжди стає причиною смерті. Для цих експериментів вчені використовували кілька запліднених яєць кобри.

“Ми боялися, що не зможемо виділити стовбурові клітини з майбутніх отруйних залоз зародків, тому, що ми не знали, як вони виглядають. Виявилося, що це не було проблемою – клітини почали відразу ж ділитися і формувати структури. Більш того, аналоги отруйних залоз росли так швидко, що вже через тиждень їх можна було розділити на частини і почати вирощувати заново”, – продовжує Клеверс.

Біологи перетворили ці культури в повноцінні аналоги отруйних залоз змії, обробивши стовбурові клітини особливим “коктейлем” із сигнальних молекул. Вони змусили стовбурові клітини перетворитися в потрібні компоненти отруйних залоз. Щоб запустити цей процес, вчені знизили температуру живильного середовища за звичних для ссавців 37 до 32 °C.

Подальші досліди показали, що мініатюрні копії отруйних залоз щиткової кобри росли дуже швидко і виробляли великі кількості отрути. Його роботу біологи перевірили на культурах м’язових клітин мишей і нейронах щурів. Ці успіхи змусили вчених виростити аналогічні всіх органел з зародкових тілець ряду інших змій, у тому числі капських кобр (Naja nivea), однієї з найбільш отруйних і небезпечних рептилій Африки, а також техаських гримучників (Crotalus atrox) та інших небезпечних змій Нового Світу.

Вже зараз, як зазначають дослідники, подібний підхід працює набагато швидше, ніж вирощування і “доїння” змій на фермах. Крім того, він дешевше, ніж виробництво отрути або протиотрут за допомогою пересадки генів змій в геном мікробів і дріжджів. Зараз нідерландські біологи створюють своєрідну “бібліотеку” з 50 типів подібних штучних отруйних залоз різних видів змій. Робота з нею допоможе медикам рятувати життя багатьох тисяч людей, укушених цими рептиліями, укладають Клеверс і його колеги.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button