Екологія

Дим від пожеж може переносити мікроорганізми, які викликають інфекційні захворювання

Вчені виявили в димі від лісових пожеж частки, які призводять до небезпечних інфекційних захворювань. Вони можуть переноситися на тисячі кілометрів від місця вогню.

Дослідники відзначили, що лісові пожежі вже стали сезонною нормою в деяких частинах США й Австралії. У 2020 році лісові пожежі на заході США встановили нові рекорди по території й привели до небезпечного рівня якості повітря протягом багатьох тижнів поспіль.

Вчені вже знали, що цей дим може зашкодити серцю і легеням, привести до алергії або запальних захворювань – таким як астма або бронхіт. Але тепер вони з’ясували, що дим також є джерелом біоаерозолів, частинок, які переносяться по повітрю та складаються з грибкових і бактеріальних клітин і їх побічних продуктів обміну речовин. Частки розміром менше 5 мкм можуть пролетіти сотні й навіть тисячі кілометрів. Їх рух залежить від поведінки при пожежі й атмосферних умов.

Концентрація мікроорганізмів у димі вище поблизу джерела вогню, але ці мікроби можуть бути активними агентами, що поширюють інфекцію і далі. Серед них, наприклад, кокцидіоїдомікоз – грибки, які передаються по повітрю при порушенні ґрунтового покриву. Вони є причиною лихоманки Ріфт-Валлі, потенційно серйозної інфекції.

Дослідники відзначили, що складність цього явища вимагає участі експертів з різних наукових областей, таких як екологія пожеж, мікробіологія, епідеміологія, суспільна охорона здоров’я та інфекційні захворювання.

«В умовах більш тривалих сезонів лісових пожеж і тенденцій до підвищення їх інтенсивності, є необхідність у спільній роботі по вивченню поведінки мікробів, які переносяться димом, і їх впливу на здоров’я людини», – відзначили вони.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button