Земля

Динозаври будували гнізда й висиджували яйця

517ee39ba59cf1df6302721c76f9a364Аналіз структури шкаралупи яєць близько 30 видів великих і невеликих динозаврів показав, що деякі з них не закопували свої яйця в теплий пісок, як це роблять крокодили, а відкладали їх у відкриті гнізда і, імовірно, висиджували їх, йдеться в статті, опублікованій в журналі PLoS One.

 

“Цей результат цілком закономірний, і добре укладається в підсумки інших досліджень, що свідчать про те, що деякі птахоподібні динозаври були теплокровними істотами. Теплокровність повинна була дозволити їм самостійно висиджувати яйця, а не сподіватися на те, що тепло Сонця і гниюча органіка зроблять за них цю справу “, – прокоментували дослідження Луїс Чіаппе (Luis Chiappe), відомий палеонтолог, чиї слова наводить новинна служба журналу Science.

Як відзначають Кохей Танака (Kohey Tanaka) з університету Калгарі (Канада) і його колеги, за останні кілька десятиліть палеонтологам вдалося виявити сотні скам’янілих яєць динозаврів і десятки чудово збережених кладок, у тому числі і ціле “кладовище” зародків древніх ящерів на півдні Китаю.

Всі ці знахідки, на жаль, не дали відповіді на одне з головних питань з життя динозаврів – чи дбали вони про потомство, будуючи гнізда і висиджуючи яйця, або ж кидали його напризволяще.

Сьогодні серед палеонтологів немає консенсусу в цьому відношенні – частина вчених вважає, що гнізда могли будувати деякі близькі родичи птахів і ряд хижих двоногих динозаврів, тоді як інші вважають, що “жахливі ящери” просто закопували яйця в пісок, як це роблять крокодили.

Танака і його наукова команда знайшли оригінальний спосіб відповісти на це питання, звернувши увагу на те, що кількість і розташування невеликих порів на шкаралупі яєць у сучасних птахів і рептилій помітно відрізняється.

Як пояснюють вчені, пори в яйцях крокодилів зазвичай бувають досить великими і численними, оскільки зародкам в похованій кладці яєць необхідно отримувати тепло від нагрітого піску і гниючої органіки, а також мати доступ до свіжого повітря, яке погано проникає під Землю. На противагу цьому, пори в яйцях птахів відносно невеликі, оскільки їх постійно зігріває тепло від матері або батька, що їх висиджує.

Керуючись цією ідеєю, група Танаки виміряла і порівняла розміри порів в шкаралупі яєць 29 видів динозаврів і 127 видів сучасних птахів і крокодилів. Виявилося, що більшість древніх ящерів закопували свої яйця і кидали їх. Але це робили не все – маніраптори, предки і близькі родичи птахів, мали яйця з малим числом порів.

Це означає, що дана група динозаврів будувала відкриті гнізда, ймовірно на поверхні землі, і охороняла свої кладки від зазіхань хижаків. Враховуючи, що багато з них, як показують недавні “виміри” температури тіла цих ящерів за тією ж шкаралупі яєць, були теплокровними, цілком імовірно, що вміння і традиція висиджувати яйця виникла не серед птахів, а ще серед їхніх предків і далеких родичів, підсумовують вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button