Земля

Парадокс Фермі: покинути планету або приректи себе на загибель?

До цього моменту вчені виявили кілька тисяч планет, що обертаються навколо інших зірок, і на підставі цих спостережень вирішили, що в одному тільки Чумацькому Шляху може бути 8,8 мільярда потенційно жилих планет розміром із Землю. А якщо включити зірки, які менше Сонця, то це число зросте до 40 мільярдів. Тільки вдумайтеся в це: 40 мільярдів потенційно жилих планет, схожих на Землю.

6215491b9e8b7971b4b9bf9211669590
Деякі приймають ці спостереження за показник того, що ми могли б бути не єдиною технологічно розвиненою цивілізацією, інші ж запитують, чому ми тоді ні з ким не вступили в контакт. У цьому і полягає парадокс Фермі: галактика має кишіти доказами існування розумних цивілізацій, а ми всі чекаємо, подзвонять вони чи ні.

Коли я думаю про парадокс Фермі, мені іноді згадується сцена з «Бійцівського клубу», коли Тайлер Дерден каже: «Ти не особливий. Ти не прекрасна і унікальна сніжинка. Ти така ж: органічна матерія, як і все інше».

Дивлячись у небо, я не можу повірити, що ми самотні в галактиці. Повинен бути хтось ще.

В ході дискусії на тему освоєння космосу на Global Summit, проведеному Singularity University, Джилл Тартер з SETI Institute спробувала пояснити парадокс Фермі таким, вельми цікавим, чином:

“Парадокс Фермі можна резюмувати так: якщо колись, в будь-якому місці і в будь-якому часі, була інша технологічна цивілізація, крім нашої, то в найкоротший час вона очевидно розробила б здатність подорожувати між зірок і, очевидно, колонізувала б галактику.

Незалежно від того, як швидко просувалася б освоєння космосу силами цієї цивілізації, час на колонізацію галактики був би надзвичайно коротким. Але ми їх не бачимо. Отже, ніяких технологій до нас ніде не було. Ми перші.”

Вся ця логічна структура побудована на тому припущенні, що їх тут немає. Але я не думаю, що ми можемо так стверджувати. Я не думаю, що ми навіть свій задній двір — Сонячну систему — досліджували досить добре, щоб виключити можливість існування інопланетних технологій.

Ми можемо знайти кілометровий камінь. Але речі поменше знайти важче.

Ні, я не вважаю, що вони викрадають тіточок на вулицях Нью-Йорка для таємничих медичних експериментів. Тому немає ніякого підтвердження. Але ми і правда не шукали їх ні фізично, ні на рівні сигналів. Ми ледь почали проводити ініціативи SETI.

Все, що ми могли зробити за 50 років, чисельно еквівалентно тому, щоб витягнути наперсток води зі світового океану, подивитися на нього і сказати: «Що ж, риби тут немає; мабуть, в океанах вона не водиться». Ось де ми.

Також у дискусії брав участь Алекс Філіпенко, відомий професор астрономії та фізичних наук з Каліфорнійського університету в Берклі, і ось що він думає з приводу парадоксу Фермі:

«Моя власна точка зору досить песимістична, взагалі-то, якщо говорити про механічно розвинені, розумні цивілізації, які здатні спілкуватися і тим більше подорожувати і колонізувати галактику.

Я думаю, що ми не самотні, але ми можемо бути самотніми в нашому Чумацькому Шляху або ж входити в число небагатьох. І якщо в минулому були інші, можливо, інтелект і механічні здатності нашого рівня завжди приходять (або майже завжди приходять) зі схильністю до саморуйнування, яка у нас безумовно є як у виду Homo sapiens.

Якщо це так, то розумні, механічно розвинені цивілізації можуть бути китайськими ліхтариками в нічному небі нашої галактики. Вони просто гаснуть, перш ніж отримують можливість вийти і колонізувати галактику».

Отже, Тартер ставить під сумнів центральне припущення парадоксу Фермі: тут нікого немає. Ми просто погано шукали. Філіпенко вважає, що ми можемо знайти пояснення, просто подивившись на наші власні поведінкові схильності прямо тут, на нашій рідній планеті.

В даний час ми досліджуємо Сонячну систему за допомогою роботизованих зондів і роверів і сподіваємося відправити в майбутньому і людей. Разом з цим, на Землі розробляються потужні технології, які можуть бути корисними, небезпечними або одночасно і тим і іншим. Тартер вважає, що «експоненціальні технології обіцяють завести нас кудись далі й куди швидше» і радіє цим можливостям. Але якщо позиція Філіпенко з приводу парадоксу Фермі є вірною, це означає, що ми — чергова технологічна цивілізація, яка загрожує себе знищити. Чи встигнемо ми забратися з цієї планети, перш ніж наш китайський ліхтарик згасне в небі галактики?

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button