Головна / Земля / Динозаври мігрували з Європи і не повернулися

Динозаври мігрували з Європи і не повернулися

Вчені вперше застосували теорію мереж (network theory), призначену для аналізу інтернет-даних, щоб відстежити міграцію в еру динозаврів.


Нагадаємо, що раніше на Землі існував надконтинент Пангея, що об’єднував практично всю сушу. Він утворився в пермському періоді (298-252 мільйона років тому), а в юрському (201-145 мільйонів років тому) розколовся на два континенти. Північний – Лавразія – пізніше розділився на Євразію і Північну Америку, а з південного континенту Гондвана утворилися Африка, Південна Америка, Індія, Австралія і Антарктида.

Саме в цей час динозаври почали мігрувати. Через зміни рівня моря всі «новонароджені» континенти з’єднувалися між собою ділянками суші – це дало можливість нині викопним тваринам подорожувати по всіх напрямках.

Як зазначив керівник дослідження Алекс Данхілл (Alex Dunhill) зі Школи вивчення Землі та навколишнього середовища при Університеті Лідса, зараз дивно подумати про те, що колись сухопутний перешийок тягнувся, наприклад, через Індо-Мадагаскар до Австралії. Однак це дійсно було так: тектонічна активність породила сприятливі умови для формування таких мостів.

Автори роботи використовували палеобіологічну базу даних, де містяться задокументовані і доступні для вивчення дані про скам’янілостях динозаврів по всьому світу. Зіставивши опису однакових родин з різних континентів і з різних часових періодів, учені виявили зв’язки, які допомогли відновити шляхи міграцій «жахливих ящерів».

Палеонтологам вдалося заповнити прогалини в історії поширення і життя динозаврів в інших регіонах, крім європейського. Застосувавши фільтри до бази даних, вони витягли інформацію, яка відноситься тільки до першої появи давніх ящерів на континентах. Результат аналізу підтвердив гіпотезу, що з часом міжконтинентальні розриви знизили швидкість міграції динозаврів, але не придушили її зовсім. При цьому протягом крейдового періоду (145-66 мільйонів років тому) всі зв’язки між Європою та іншими континентами були виключно односторонніми: ні одне сімейство динозаврів не повернулося в Старе Світло.

За словами Данхілла, цей факт досить дивний і не має однозначного пояснення. Можливо, якісь частини літопису життя і міграції динозаврів ще тільки належить відновити.