Наука

Дитинчата мегалодону пожирали братів і сестер в утробі матері

Гігантські розміри мегалодон - результат поєднання деяких факторів, серед яких є і внутрішньоутробний канібалізм.

Древній морський жах – мегалодон, можливо, виростав до 14 метрів завдяки хижацькій практиці канібалізму ще до народження.

Victor Habbick Visions / Science Photo Library / Getty Images

Мегалодон жив в морях і океанах приблизно від 2,5-23 млн років тому. Вчені задаються питанням – чому ці тварини мали настільки гігантські розміри? Можливо, це пов’язано з їх теплокровністю, великою кількістю легкодоступної великої здобичі і канібалізму в утробі матері, на що вказує нове дослідження.

Ідея внутрішньоутробного канібалізму виникла після аналізу розмірів і форми зубів сучасних і стародавніх акул. Палеобіолог Кеншен Шімада з Університету ДеПол в Чикаго і його колеги зосередили увагу на загоні акул, званому ламноподібні, який сьогодні представлений 15-ма видами. Серед них – великі білі акули і акули мако, а також гігантські китові акули.

Шімада стверджує, що в минулому існувало більше 200 видів ламноподібних акул, а деякі з них були дуже великими. Але ніхто не міг зрівнятися з Otodus megalodon.

Вимерлі і сучасні види акул, здатні виростати до гігантських розмірів, – теплокровні. Здатність регулювати температуру тіла дозволяє їм плавати швидше і ловити практично будь-яку здобич. Тому теплокровність або ендотерм можуть бути основними причинами гігантизму.

Але Шімада і його колеги вважають, що це пояснення не дозволяє зрозуміти, як дана група акул могла розвинути ендотерм, яка привела до гігантизму. У новому дослідженні команда передбачає, що секрет криється в особливій поведінці цього загону акул. Крім того, важливу роль міг грати канібалізм в утробі матері.

Репродуктивна стратегія акул, відома як яйцеживородність, дозволяє ембріонам розвиватися всередині яєць, які залишаються в утробі матері, поки дитинчата не будуть готові вилупитися. Перше дитинча акули, яке вилупилося всередині матері, з’їдає яйця, що залишилися. На той час, як дитинча залишає утробу, воно вже досить велике і готове захищатися від хижаків.

За словами дослідників, подібна поведінка в поєднанні з особливими умовами навколишнього середовища (сприятлива температура води і доступність їжі), дозволяє тваринам виростати до гігантських розмірів.

«Це цікава і нестандартна ідея», – каже палеонтолог Стівен Годфрі з Морського музею Калверта на Соломонових островах (штат Меріленд, США). Можливо, внутрішньоутробний канібалізм пов’язаний з теплокровністю, вважає він. Але це не зовсім пояснює унікальний супергігантизм мегалодону. Для цього необхідно багато джерел їжі: «Якби не було великої здобичі, сумніваюся, що з’явилися б гігантські акули».

Тобто еволюція гігантизму у мегалодону розвинулася в результаті поєднання кількох факторів. Репродуктивна стратегія допомагала їм досягати великих розмірів, ендотерм підтримувала їх активність, а велика кількість великої здобичі давала можливість виростати до гігантських розмірів.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button