Наука

Нова синтетична молекула, безпечна для людей, вбиває вірус грипу

Вчені EPFL (Федеральна політехнічна школа Лозанни) розробили синтетичну молекулу, здатну вбити вірус, що викликає грип. Вони сподіваються, що їх відкриття призведе до ефективного лікування інфекції.

Грип – одне з найпоширеніших вірусних захворювань і серйозна проблема суспільної охорони здоров’я. Для деяких хвороба не небезпечна; для інших вона призводить до госпіталізації або, в найважчих випадках, до смерті. Вчені з Лабораторії супрамолекулярних наноматеріалів і інтерфейсів EPFL (SuNMIL), працюючи у співпраці з науковцями Женевського університету, синтезували з’єднання, яке може вбити вірус, що викликає грип. Їх відкриття відкриває шлях до ефективних ліків проти сезонного захворювання. Дослідження опубліковане в Advanced Science.

Розробка ліки проти грипу – непросте завдання. Вірус мутує, а ліки повинні бути нешкідливими для людського організму. «Шанси на виживання при грипі високі, тому будь-які ліки мають мати незначні побічні ефекти або не мати їх зовсім. В іншому випадку їх не варто приймати », – зазначає Франческо Стеллаччі, професор EPFL, який очолює SuNMIL.

Вірус грипу прикріплюється до клітинної мембрани, щоб заразити людське тіло. Потім він відділяється і продовжує інфікувати інші клітини. Існуючі противірусні препарати діють, нападаючи на вірус всередині клітини-господаря і тимчасово блокуючи реплікацію вірусу. Вчені EPFL застосували новий підхід до свого противірусного з’єднання, щоб зробити його ефективним проти грипу і нетоксичним. Вони розробили модифіковану молекулу цукру, яка імітує клітинну мембрану, змушуючи вірус грипу прикріплятися до неї. «Як тільки вірус прикріплюється, наша молекула чинить локальний тиск і руйнує його. І цей механізм є незворотнім », – пояснює Стеллаччі.

Оскільки цей процес відбувається поза клітинами організму, це синтетичне з’єднання демонструє постійну ефективність протягом перших 24 годин після зараження, згідно з тестами, проведеними на мишах. У людей ефективність з’єднання може тривати понад 36 годин. З’єднання, розроблене EPFL, можна використовувати для створення противірусних препаратів широкого спектра дії, тобто ліків, які діють проти багатьох різних видів вірусів грипу. Це дослідження в основному присвячено сезонному грипу і не стосується лікування COVID-19.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button