Наука

Вченим вдалося омолодити старі клітини мозку щурів

Дослідницька група Кембридзького інституту стовбурових клітин Wellcome-MRC (Кембридзький університет, Великобританія) з’ясувала на прикладі щурів, що вікова дисфункція клітин головного мозку виліковна.

Отримані результати допоможуть у розробці методів лікування розсіяного склерозу і вивченні процесу старіння у людей, повідомляє журнал Nature.

По мірі старіння нашого тіла м’язи і суглоби стають жорсткими, що ускладнює рух. Дослідження британських вчених показує, що те ж саме вірно для нашого мозку.

Зниження пружності головного мозку з віком призводить до дисфункції стовбурових клітин, але існує спосіб повернути їх в молодий і здоровий стан, впевнені фахівці.

Дослідники вирішили з’ясувати роль впливу жорсткості мозку на роботу допоміжних клітин нервової тканини, що відповідають за його нормальне функціонування та регенерацію жирової оболонки. Вони імітували в лабораторних умовах жорсткий мозок старого щура і гнучкий мозок молодий особини, після чого стали вирощувати в цих двох середовищах стовбурові клітини.

«Нас вразило те, що молоді здорові стовбурові клітини щурячого мозку, які виросли на жорсткому матеріалі перестали справно працювати і втратили здатність до регенерації. Крім того, вони фактично стали функціонувати як клітини старого мозку. Але що найцікавіше, що клітини мозку старої особини, які росли на гнучкому матеріалі стали працювати як молоді. Словом, вони омолодилися», — заявив один з керівників дослідження доктор Кевін Шалю.

Пересадка клітин старої щури в мозок більш молодої тварини також призвела до їх повного відновлення. В результаті подальших досліджень вченим вдалося виявити білок Piezo1, який передає клітині інформацію про жорсткість навколишнього середовища.

Видаливши Piezo1 з поверхні постарілих стовбурових клітин, учені «обдурили» ці клітини, і ті стали сприймати жорсткий матеріал, на якому росли, як м’яке навколишнє середовище. Наступним кроком стало видалення білка безпосередньо в клітинах старого мозку щура, і це також призвело до омолодження і запуску процесу їх регенерації.

Дослідники впевнені, що відкриття приведе до розробки методу лікування розсіяного склерозу у людей і вирішення інших проблем, пов’язаних зі старінням і втратою функцій мозку.

Раніше американські вчені змогли збільшити тривалість життя мишей, впливаючи на залозу гіпоталамуса за допомогою ін’єкцій молодих нервових стовбурових клітин.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button