Всесвіт

Дивна зірка Бетельгейзе офіційно припинила скорочувати яскравість. Чи чекати вибуху?

Останнім часом зірка Бетельгейзе тримала землян в напрузі, оскільки скорочення рівня яскравості натякало на те, що вибух наднової повинен відбутися чи не з дня на день. Але вчені повідомляють, що об’єкт офіційно припинив тьмяніти. Тобто, вибух чекати зарано, але поки все ще не ясно, чому вона так сильно потьмяніла.

Бетельгейзе віддалена від нас майже на 700 світлових років і знаходиться в сузір’ї Оріона. Це давня зірка з масивністю в 10-25 разів більше сонячної. Такі об’єкти горять яскраво, але швидко спалюються.

Близько 40000 років тому Бетельгейзе перейшла в категорію червоного надгіганта. Зараз ця зірка витратила запас водню і трансформує гелій в вуглець і кисень у своєму ядрі. Ядро також скоротилася, що викидає більше водню в область навколо нього, формуючи водневу оболонку. Вона сплавляється з гелієм, який скидається в ядро для підживлення процесу синтезу гелію.

У підсумку, зірка буде сплавляти все більш важкі елементи. Це призведе до накопичення заліза і руйнування ядра. І тоді зірка вибухне у вигляді наднової. Але дослідники вважають, що до цього моменту доведеться почекати ще кілька десятків тисяч років. Чому потьмяніння викликало такий ажіотаж? Просто пророкують, що саме так повинна поводитися зірка перед вибухом – скорочувати яскравість.

Странная звезда Бетельгейзе официально прекратила сокращать яркость. Ждать ли взрыва?

Фото: Європейська південна обсерваторія

Звичайно, у Бетельгейзе є змінна яскравість, але недавнє затемнення виявилося сильнішим, ніж раніше. По суті, між вереснем 2019 року і січнем 2020-го рівень зоряної яскравості скоротився на 25%. Але тепер відзначають, що Бетельгейзе починає повертатися до звичного рівня яскравості, синхронізуючись зі зоряним циклом.

Але що ж тоді викликало настільки серйозне затемнення? Зараз розглядають кілька варіантів. Одна з ймовірностей – охолодження на поверхні зірки. Але тоді стався якийсь дивний і навіть неможливий процес, який ще потрібно уточнити.

Друга можливість – масштабна хмара пилу, яка викинулося зі зірки і закрила огляд. Зірки червоних гігантів здатні формувати величезну кількість матеріалу до того, як стають надновими. Принаймні, ІЧ-зображення показують, що зірка оточена пиловими струменями.

Ці пояснення можуть відповідати характеристиці затемнення, зазначеної на фотографіях Бетельгейзе від грудня 2019 року. Поки можна сказати, що зірка приходить у звичний стан, а дослідникам потрібно тепер уважно стежити, щоб розібратися в причині раннього потужного затемнення.

Натхнення: v-kosmose.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments