Земля

Дивовижна знахідка в Антарктиді врятує весь світ від повені

Під товщею антарктичного льоду вчені виявили тектонічний рельєф, що надає величезний вплив на танення найбільшого крижаного шельфу на континенті.

Прихована від сторонніх очей скеля ось вже сотні мільйонів років контролює потоки води навколо гігантського шельфового льодовика Росса. Цей шельф в даний час діє як найважливіший буфер, що запобігає вимиванню більшої кількості льоду Антарктиди у відкритий океан.

Дослідники виявили підлідну скелю завдяки системі сканування IcePod, яка вимірює висоту крижаного шельфу, його товщину і внутрішню структуру, а також магнітні і гравітаційні сили породи, на яку цей лід спирається. По суті, IcePod може зазирати крізь сотні метрів льоду, щоб виявити скельні структури, які не можна розгледіти з супутників.

У нещодавно опублікованій роботі дослідники повідомляють, що геологічна межа між Східною і Західною Антарктидою створила під континентом бар’єр, який захищає льодовий шельф Росса від більш теплих вод і подальшого танення.

«Геологічна межа робить морське дно східної частини Антарктики набагато глибшим, ніж на заході, і це впливає на те, як океанічна вода циркулює під шельфовим льодовиком», розповідає морський геолог Кірсті Тінто з Колумбійського університету.

В результаті цей бар’єр уповільнює дрейф приблизно 20% всього ґрунтового льоду Антарктиди в океан. Якби вся ця маса замерзлої води опинилася в більш теплих регіонах, то рівень моря зріс би на цілих 11,6 метра. Це критично важливо для безлічі прибережних районів і поселень по всьому світу — навряд чи вони вціліли б після такої масштабної повені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button