Земля

Кристали допомогли вченим передбачити поведінку вулканів

Дослідники зі Стенфордського університету проаналізували розташування кристалів олівіну, які застигли в лаві після виверження вулкана Кілауеа. Так вчені змогли дізнатися подробиці процесів, що відбуваються в надрах землі – ця інформація допоможе передбачити майбутні виверження.

Вчені пояснили, що вони спробували створити алгоритм для того, щоб передбачити виверження вулканів. Однак багато процесів, які можуть підказати це, відбуваються глибоко під землею в лавових трубках. Після виверження будь-які підземні маркери, які могли б дати підказки дослідникам, знищуються в більшості випадків.

Тому дослідники сфокусувалися на дослідженнях кристалів олівіну, які утворилися під час сильного виверження на Гаваях понад півстоліття тому. Після цього дослідники Стенфордського університету знайшли спосіб протестувати комп’ютерні моделі потоку магми, які, за їхніми словами, могли б розкрити більше даних про минулі виверження і, можливо, допомогти передбачити майбутні.

Вчені відзначають, що на основі цих кристалічних даних вони можуть зробити висновок про кількісні характеристики потоку до виверження і дізнатися про процеси, які призвели до виверження без буріння.

Кристали міліметрового розміру вчені виявили в лаві після виверження вулкана Кілауеа на Гаваях в 1959 році. Аналіз кристалів показав, що вони були орієнтовані за дивною, але послідовною схемою, яка, за гіпотезою Стенфордського дослідників, сформувалася хвилею всередині підповерхневої магми. Тепер вони повністю змоделювали цей процес.

Дослідники прийшли до висновку, що магма переміщує кристали, як хвилі в морі. Під час виверження вулкана рідка лава застигає при контакті з холодним повітрям, а цей процес відбувається так швидко, що кристали не встигають адаптуватися.

Вони прийшли до висновку, що незвичайне розташування кристалів говорить про рух магми у двох напрямках одночасно, причому один потік перебував над іншим, тобто в лавовій трубі не було одного стійкого потоку. Дослідники припускають, що розташування кристалів може допомогти передбачити що відбувається всередині вулкана і коли він буде діяти.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button