Відео

Дивовижні природні метаморфози: бабки і сонечка

Метаморфози — одне з чудес природи, в ході якого організм змінює тіло одне на інше. У черговому відео-огляді — найцікавіші метаморфози в природі.

Один з примітних роликів нашого улюбленого відеоканалу Beauty of Science — це «Метаморфози бабки». Шедевр макрозйомки в слоу-моушн знятий на камеру звичайного iPhone 6S, а основні події розгорталися трохи менше 12 годин, між 25 і 26 березня 2017 р.

«Метаморфоз — це справжнє диво природи», — пишуть творці Beauty of Science. Справді, як ще назвати явище, яке навряд чи здатне «поміститися» в людській голові. Ми не можемо уявити собі, яке це — змінити за життя кілька тіл, абсолютно різних за видом і за характером, як це відбувається з комахами. Дорослі та статевозрілі особини займають різні екологічні ніші і не конкурують один з одним, а метаморфоз дозволяє буквально «розібрати» одне тіло і зібрати зовсім інше.

До речі, здатні на це далеко не одні лише комахи — іншим відомим прикладом «зміни тіла» можна назвати земноводних. Метаморфоз жаб Lithobates sylvaticus у своєму домашньому акваріумі зняв ведучий каналу NatureNorth Дуглас Коликатт (Douglas Collicutt): сім тижнів розвитку і перетворень стиснуті в семихвилинний ролик.

Втім, саме комахи переживають найбільш вражаючі метаморфози, та й взагалі відрізняються надзвичайно складним життєвим циклом, в ході якого здатні переходити до різних типів живлення та способів пересування, умов життя і розмірами. Погляньмо хоча б на історію звичайної божої корівки, яка в ролику проекту Wilflife Theater нагадує пригодницький роман, повний любовних пристрастей, жорстокого хижацтва і навіть канібалізму.

Цікаво, що метаморфоз відбувається і з міногами. Ці їстівні риби популярні з незапам’ятних часів, але аж до XIX ст. ніхто не знав, що дрібні піскорийки, — це личинки тих же міног. Вилупившись з личинок, вони ростуть в мулистому ґрунті, харчуючись дрібними організмами і суспензією поживних речовин, які відфільтровують з води. Після метаморфоза доросла мінога пливе на глибоку воду і присмоктується до риб, стаючи її паразитом — і відомим делікатесом. Загадка складного життєвого циклу міног займала природознавців ще з давнини, і коротку розповідь про варто варто послухати в анімації Лондонського зоологічного товариства — рекомендуємо включити субтитри.

Кнопка «Наверх»