Екологія

До кінця ХХІ століття температура на Землі підніметься на 15%

При збереженні викидів в атмосферу планети продуктів згоряння вуглеводнів на колишньому рівні температура повітря на Землі до 2100 року може підвищитися на 15%.

З таким прогнозом виступила група американських експертів на основі вивчення даних, отриманих шляхом розрахунків за допомогою експериментальної моделі Земної кулі.

Основний висновок доповіді Патріка Брауна і Кена Кальдейри, учених-кліматологів з Інституту Карнегі при Стенфордському університеті (Каліфорнія), – необхідно терміново повернутися до питання скорочення викидів в атмосферу газів, що утворюються при згорянні природних вуглеводнів і сприяють виникненню парникового ефекту.

Вчені сперечаються про темпи глобального потепління

У 2014 році Група міжурядових експертів з еволюції клімату Землі (ГМЕЕКЗ), опублікувала доповідь, присвячену проблемам глобального потепління до кінця XXI століття, в якому дана проблема не виглядала настільки драматично. Тоді їх висновки були сприйняті представниками наукового світу планети з полегшенням.

Тепер же фахівці з Каліфорнії на основі власних наукових досліджень роблять висновок про прискорення темпів підвищення температури навколишнього середовища і визнають дані експертів ГМЕЕКЗ не відповідають реаліям часу. У статті, опублікованій в науковому журналі Nature, Браун і Кальдейра відстоюють найпесимістичніший прогноз розвитку подій. Так, вони вважають, що до кінця поточного століття відбудеться підвищення температури повітря планети в діапазоні від 3,2 до 5,9 градусів порівняно з так званим доіндустріальним періодом розвитку людства.

Настільки відчутну “вилку” майже в 3 градуси вчені пояснюють збільшенням поглинання поверхнею планети енергії Сонця і її відбиттям, що складно точно розрахувати. Цей ефект і призводить до істотного поширення прогнозованих показників глобального потепління. Не ігноруючи результати розрахунків колег з ГМЕЕКЗ, вчені з Каліфорнії згодні з тим, що для атмосфери планети підвищення температури навіть на 0,5% досить відчутно.

Підвищення рівня Світового океану – не головна небезпека

На думку фахівців Інституту Карнегі, збільшення температури на один і більше градусів призведе не тільки до підвищення рівня Світового океану, але і до зростання рівня кислотності океану, що загрожує загибеллю флори і фауни; різкого звуження пайкового (прибережного) льоду на полюсах, до збільшення випадіння опадів на планеті.

Результати досліджень показують, “що без зниження емісії газів в атмосферу загальмувати данну тенденцію до наростання парникового ефекту неможливо”, стверджують Браун і Кальдейра. Вони нагадують, що згідно з Паризькою угодою по клімату 2015 року, керівники держав, що підписали цей документ, зобов’язалися зробити все, щоб утримати зростання глобальної середньої температури “набагато нижче +2 градусів” і “докласти зусиль” для обмеження зростання температури півтора градусами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button