Екологія

Суперрослина, яка врятує людство від голоду і змін клімату

Проблеми зміни клімату і голод є одними з загрози існуванню людства. Сільське господарство прискорює глобальне потепління, а це в свою чергу знижує ефективність виробництва їжі. Однак розробка каліфорнійської дослідниці може допомогти знайти вихід з цього замкнутого кола. Мова йде про новий вид рослин, яка нагодує світ і врятує його від змін клімату.

У Кремнієвій долині щорічно вручають премію в галузі наук про життя, фундаментальної фізики і математики. В цьому році одним з лауреатів стала ботанік Джоан Чорі. Вона отримала приз за дослідження, якому присвятила останні 30 років: воно було присвячене пошуку нових способів підвищувати врожайність і стійкість рослин.

Тепер Чорі готується почати роботу над новим, ще більш амбітним проектом — створенням рослини, яка не тільки нагодує всю планету, але і стримає наслідки змін клімату, всмоктуючи з повітря вуглекислий газ. Дослідниця сподівається, що в один прекрасний день ця стійка до засух і повеней культура стане джерелом їжі і буде поглинати в 20 разів більше вуглецю, ніж звичні багаторічні трави. За смаком суперрослина буде нагадувати нут.

Основою успіху має стати речовина під назвою суберин — різновид пробки. Воно здатне утримувати вуглець протягом сотень і, можливо, тисяч років. Багаторічна рослина, що містить суберин, буде ефективно очищати повітря і виділяти більше кисню, а її коріння будуть стійкі до повеней і засух. У природі ця речовина міститься в багатьох прибережних травах.

Згідно з підрахунками Чорі, на створення суперрослини буде потрібно близько десяти років і $50 млн. І вченим потрібно поспішати: до кінця цього століття температура на Землі може піднятися на 3,6 градуса вище доіндустріального рівня. Світ перебуває на роздоріжжі, і щоб запобігти катастрофічному нагріванню планети, необхідно вживати заходів вже зараз.

Щоб компенсувати наслідки глобального потепління, необхідно буде засіяти цією рослиною 5% орних земель у світі, що відповідає площі Єгипту. В цьому випадку вони зможуть поглинати 50% поточних рівнів глобальних викидів CO2. Ідея може не спрацювати по безлічі причин, залишившись лише відчайдушною надією. Однак Чорі впевнена, що її проект життєздатніший, ніж спроби змусити людей скоротити викиди. За її словами, в Південній Каліфорнії, де вона живе, мало хто зацікавлений в скороченні вуглецевого сліду.

З іншого боку, якщо хтось і може створити рослину, яка врятує планету, то це Джоан Чорі. Раніше дослідниця вже знайшла нові способи вирощування рослин без світла, змінюючи їх ДНК насіння, а також виявила новий клас рослинних гормонів. Також її роботи допомогла створити сільськогосподарські культури, стійкі до суворих умов і патогенів.

Генно-модифіковані рослини можуть використовуватися не тільки в боротьбі з голодом і кліматичними змінами. Інженери DARPA вважають, що можна запрограмувати їх таким чином, щоб вони стали «шпигунами», які надають цінну інформацію про навколишньому середовищі.

Натхнення: econet.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть