Земля

Мережа римських доріг проходить по тих областях Європи, де як і раніше високий рівень економічного розвитку

Міжнародна команда вчених, очолювана дослідниками з Університету Копенгагена, порівняла мережу римських доріг, побудованих 2 тисячі років тому, і рівень економічного розвитку регіонів, де були побудовані дороги. Виявилося, що, якщо дорожня інфраструктура підтримувалася, регіони залишалися економічно розвиненими.

Аппієва дорога. Сучасний стан. Вікіпедія

Незважаючи на те, що минуло понад 2000 років з моменту створення давньоримських дорожніх мереж, існує чіткий зв’язок між маршрутами доріг та сучасним економічним процвітанням.

Римські дорожні мережі були вражаючими спорудами, які на піку включали понад 80 000 кілометрів доріг. Їх будували не стільки з економічних міркувань, скільки для швидкого руху військ в різні частини імперії. Проте, римські дороги практично відразу стали використовуватися для торгівлі і транспорту, зв’язали міста і поселення. Дороги сприяли формуванню ринку та економічному розвитку.

Вчені наклали карту римських доріг на сучасну Європу і переконалися, що дороги в основному припадають на місця з високорозвиненою економікою.

Карта римських доріг. Близько 125 року нашої ери Вікіпедія

Дослідники наклали карти дорожньої мережі Римської імперії на сучасні супутникові знімки, що показують інтенсивність освітлення в нічний час. Інтенсивність освітлення цілком корелює з економічною активністю в географічній області. Потім вчені розділили карту на дрібні клітини і в кожній виміряли протяжність римських доріг. Нарешті, вчені порівняли наявність римських доріг із щільністю населення та економічною активністю в кожній клітині сьогодні.

“Звичайно, відтоді багато чого сталося, але вражає те, що римські дороги сприяли концентрації міст та економічній діяльності, незважаючи на те, що вони зникали або були покриті новими дорогами», — говорить співавтор дослідження Ола Олссон. — “Що робить це дослідження особливо цікавим, так це те, що самі дороги могли зникнути в хаосі Західної Європи після падіння Римської імперії, але розподіл міст в загальному збереглося».

У східних частинах Римської імперії, в Північній Африці і на Близькому Сході ситуація склалася зовсім по-іншому. У цих регіонах в IV–VI століттях від колісного транспорту практично відмовилися, і його замінили верблюжі каравани. Дороги в регіоні використовувалися все рідше і поступово прийшли в непридатність. Таким чином, на відміну від західних частин імперії, нові дороги не будувалися і старі не підновлялися. Інфраструктура поступово розпалася.

“Дороги перестали мати значення, і тому ми не бачимо наступності в економічному розвитку. Можна сказати, що цей район постраждав від того, що називається “поворотом долі” — країни, високо розвинені на ранньому етапі цивілізації, такі як Ірак, Іран і Туреччина прийшли в занепад», — говорить Ола Олссон.

Вчені звертають увагу, що інвестиції в інфраструктуру можуть мати серйозні економічні наслідки через століття і навіть тисячоліття після того, як вони були зроблені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments