Земля

Порівняно з колібрі, люди — дальтоніки

Проведене групою вчених дослідження дозволило зрозуміти, як виглядає світ очима колібрі. «У порівнянні з птахами й багатьма тваринами, люди страждають від дальтонізму», — стверджує біолог Мері Касвелл Стоддард з Принстонського університету. «Було чудово спостерігати за цим…», — зізнається співавтор експерименту Гарольд Естер.

©canva

Згідно з новітнім дослідженням, опублікованому в американському журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, колібрі можуть розрізняти кілька неспектральних кольорів, які людське око побачити не здатне.

Це пов’язано з наявністю у цих птахів додаткової сприйнятливої до кольорів колбочки, яка у людей відсутня. Людина володіє трьома типами колбочок у сітківці, які чутливі до червоного, зеленого та синього кольорів. Колібрі ж можуть розрізняти і ультрафіолетові промені.

Відмінне кольоросприйняття

Дослідницька група на чолі з біологом Мері Касвелл Стоддард (Mary Caswell Stoddard) з Принстонського університету провела серію експериментів, за результатами яких було виявлено, що птахи розрізняють змішані кольори, такі як ультрафіолетовий+зелений, фіолетовий+червоний.

Чудове кольоросприйняття грає дуже важливу роль у житті птахів, включаючи такі аспекти, як пошук їжі, пари, порятунок від хижаків і навігація по різних місцевостях.

«У порівнянні з птахами й багатьма тваринами, люди страждають від дальтонізму», — стверджує Стоддард.

Вона продовжує: «Наявність четвертого типу колбочки не тільки розширює діапазон кольорів, які розрізняються птахами, аж до ультрафіолетового випромінювання, але і дозволяє їм сприймати змішані кольори, такі як ультрафіолетовий + зелений та ультрафіолетовий + червоний, однак досі перевірити це було складно».

Неспектральні кольори

Найбільший інтерес для команди Стоддард представляють неспектральні кольори, які є комбінаціями кольорів різних частин спектру. Люди можуть розрізняти лише один неспектральний колір — фіолетовий, який виникає, коли залучені наші сині і червоні колбочки.

Згідно з отриманими даними, птахи з їх додатковими колбочками можуть розрізняти до п’яти неспектральних кольорів, включаючи фіолетовий, фіолетовий + червоний, фіолетовий + зелений, фіолетовий + жовтий, фіолетовий + фіолетовий.

Стоддард і її колеги провели серію експериментів, щоб перевірити, чи можуть колібрі бачити ці неспектральні кольори.

В ході цих експериментів ракетохвості колібрі Selasphorus platycercus навчалися розрізняти кольори, і для їх проведення команда дослідників підготувала спеціальні світлодіодні трубки, призначені для відображення ряду кольорів, в тому числі неспектральних, тобто недоступних людському оку. Потім ці пристрої були розміщені поруч з годівницями з водою. В одних з них була цукрова вода (птахи її люблять), і трубка випромінювала певне світло, а в інших годівницях була звичайна вода і яка випромінювала інше світло.

Потім вчені змінили становище цих годівниць і намагалися з’ясувати, чи можуть птахи співвідносити кольори з тієї чи іншою водою.

Світ очима колібрі

Метою довгої серії експериментів (це кілька тисяч відвідувань годівниць), що тривали три роки, було з’ясовано, чи проявляють колібрі перевагу до годівлі годівниць, де демонструвалися комбінації ультрафіолетового та інших кольорів.

Згідно з результатами, птахи можуть легко розрізняти різні види неспектральних кольорів, прагнучи вибирати підсолоджену воду.

«Було чудово спостерігати за цим… В той час як комбінація ультрафіолетового і зеленого і звичайний зелений кольори здавалися нам ідентичними, колібрі правильно вибирали ультрафіолетовий + зелений, де перебувала годівниця з водою», — говорить співавтор дослідження Гарольд Естер з Університету Британської Колумбії. «Проведене нами дослідження дозволило зрозуміти, як виглядає світ очима колібрі», — додав він.

Як виглядають неспектральні кольори?

Як пояснили дослідники, розуміння того, як птахи можуть розрізняти кілька видів неспектральних кольорів, дає можливість зробити крок вперед у наших знаннях про пташиний зір.

Однак нам ще багато чого невідомо про нейронні механізми, які дозволяють мозку тварин сприймати ці кольори. Ученим належить вивчити велику кількість подібних питань.

Крім того, як відзначають дослідники, найголовніше питання полягає в тому, як саме неспектральні кольори виглядають в очах колібрі? Постає, наприклад, ультрафіолетовий + зелений як суміш цих кольорів або як окремий новий колір?

На сьогоднішній момент ми не можемо відповісти на це питання, оскільки відсутність чутливості до неспектральних кольорів — наша людська особливість.

У всякому разі для птахів найважливіше не те, як ці кольори виглядають, а те, що вони для них значать. Наприклад, ці кольори дозволяють їм отримувати інформацію про їжу, інших колібрі або хижаків.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments