Земля

Дослідження поставило під сумнів теорію формування континентів

Вчені дотепер не прийшли до єдиної думки про те, як з’явилися перші континенти. Найпопулярніша точка зору свідчить, що це сталося завдяки руху тектонічних плит. Нове дослідження може її спростувати.

Зображення суперконтиненту Пангея / © Wikipedia

Хоча суперконтиненти з’явилися близько трьох мільярдів років тому, це, як вони сформувалися, залишається незрозумілим для вчених. Одна з найбільш поширених точок зору свідчить, що це сталося в результаті субдукції — процесу руху земної кори. Дослідницька група зі Школи Землі і планетарних наук Університету Кертина виявила, що склад гірських порід не відповідає цим висновкам, провівши аналіз порід з Центрального Сибіру і Південної Африки.

Вчені застосували метод стабільних ізотопів, щоб виміряти ізотопи заліза (Fe) та цинку (Zn) в зразках. Цей спосіб досить новий і поки що рідко застосовується, але фахівці вважають, що він дозволяє точніше визначити, які процеси вплинули на формування плит, і проводити порівняння порід без поправок на вік. Результати опубліковані в журналі Geology.

Дані аналізу показали, що співвідношення ізотопів Fe і Zn в тоналіт-трондєміт-гранодіорітових породах характерні скоріше для архейських зразків, формування яких передбачало дрібну кристалізацію базальту, а також обмежене фракціонування ізотопів заліза і цинку замість часткового плавлення. Тобто склад взятих зразків не міг сформуватися в ході субдукції, а значить, одна з провідних гіпотез утворення перших континентів, яка бере субдукцію за основу, може бути неправильною.

«Наші дослідження показали, що хімічний склад фрагментів гірських порід не відповідає тому, що ми зазвичай бачимо, коли відбувається субдукція. Якби континенти формувалися за допомогою субдукції і тектоніки плит, ми очікували б, що співвідношення ізотопів заліза і цинку буде або дуже високим або дуже низьким, але наші аналізи замість цього виявили, що співвідношення ізотопів було аналогічно тому, що знайдено в несубдукційних породах», — говорить один з авторів дослідження, доктор Люк-Серж Дусі.

Група виявила явища, які не можуть пояснити провідні гіпотези, але це все одно не дає відповіді на питання, як з’явилися суперконтиненти. Вчені вважають, що вони стоять на порозі нової теорії, і збираються продовжити дослідження.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button