Земля

Вчені назвали найгірші часи в історії людства

Коли людству доводилося найважче? Історики, археологи і кліматологи дали відповідь на це питання. І воно багатьох здивує.

ТЕМНІ ЧАСИ

«Сонце майже весь рік мізерно мало світило, блякло, немов Місяць, і те, що відбувалося, нагадувало затемнення»
. Так писав візантійський історик Прокопій Кесарійський про події 536 року.

Незвичайний туман тоді занурив в напівтемряву всю Європу, Близький Схід і значну частину Азії. Температура всюди впала майже на 20°C – китайські літописці повідомляли, що влітку в Піднебесній випав сніг. За темрявою і холодом пішов голод: ірландські хроніки відзначали неврожаї з 536 по 539 роки. Італія, Південна Англія і узбережжі Північного моря страждали від буревіїв і повеней. А на довершення до всього, 541 році з Єгипту прийшла епідемія бубонної чуми. Її назвали ” Чумою Юстиніана – по імені візантійського імператора, що правив тоді. Хвороба знищила, за різними даними, від третини до половини всього населення імперії.

Нарешті, ніби цього мало, правителі продовжували віддаватися своїй улюбленій розвазі – війні. На Заході Візантія відчайдушно намагалася відновити владу над колишніми провінціями Римської імперії, одночасно перебуваючи в Італії, Іспанії, Північній Африці, на Дунаї і на Кавказі. На Сході вирували війни між китайськими царствами та кочовими племенами.

«Це був один з найгірших, якщо не найгірший час для життя», – говорить професор Гарвардського університету Майкл Маккормік.

НАРЕШТІ, ПОВІРИЛИ. Довгий час історики не сприймали розповіді стародавніх літописців про катаклізми всерйоз. Вчені вважали, що їх попередники просто перебільшували. Професор Маккормік переконаний, що це – помилка.

«Такі зміни були досить різкими, це сталося раптово. Стародавні очевидці дійсно зафіксували щось незвичайне», – зазначив учений.

У 2018 році вчені назвали «винуватця» пригод 536 року. Як виявилося, на самому початку 536 року в Ісландії сталося виверження вулкана. Вибух був настільки потужним, що в атмосферу викинуло цілі хмари попелу, які рознеслися над всією Північною півкулею. Саме вони і викликали туман і зміни клімату.

ЩО БУЛО ДАЛІ? У 540 і 547 роках Ісландію потрясли ще два великих виверження. Все це призвело до початку так званого «малого льодовикового періоду». Населення Європи в цей час скоротилася з 39 до 10 млн осіб, безліч селищ на північ від Альп були закинуті і порослі лісом. Судячи з аналізу пилку, сільське господарство всюди занепало, особливо постраждали виноробство і вирощування злаків.

Григорій Турський у своїй «Історії франків» пише, що ще в 580-х роках Франція страждала від сильних злив, негод, повеней, неврожаїв і голоду, а через заморозки птахи замертво падали з неба. Водночас в Норвегії було закинуто 40% усіх селянських господарств.

«Темні часи» в Європі тривали до 660 року, а в Центральній Азії – до 680 року.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button