Земля

Кліматичний феномен Ла-Нінья звинуватили у підвищенні ризику небезпечної для життя діареї у дітей

Зв’язок погодних умов з інфекційними захворюваннями може допомогти при створенні системи раннього оповіщення про спалахи хвороби.

Карта температур морської поверхні під час Ла-Нінья в листопаді 2007 року. Синім кольором показані холодні ділянки / © Jesse Allen, NASA earth Observatory, 2007.

Вчені зі Школи громадського здоров’я імені Мейлмана Колумбійського університету провели дослідження, щоб з’ясувати, з чим пов’язані спалахи дуже небезпечної для маленьких дітей діареї. Стаття про це опублікована в журналі Nature Communications.

У країнах з низьким і середнім рівнем доходу діарея — друга з основних причин смерті серед дітей молодше п’яти років. Майже три чверті (72%) смертей припадає на малюків від народження до двох років. Особливо високі показники смертності в країнах Африки.

На частоту захворювання можуть впливати в тому числі погодні зміни. Раніше була зафіксована кореляція між флуктуаціями кліматичних змін, викликаних теплою течією Ель-Ніньо і сплесками захворюваності в Перу, Бангладеш, Китаї і Японії. Автори роботи вирішили перевірити, чи є зв’язок між спалахами діареї в Африці і антиподом Ель-Ніньо — холодним плином Ла-Нінья. Раніше роботи в галузі зв’язку клімату та захворюваності в африканських країнах реєстрували тільки зв’язок з холерою, на частку якої припадає лише частина небезпечних кишкових хвороб на континенті.

Так зване Південне коливання складається з феноменів Ель-Ніньо і Ла-Ніньо, що викликають протилежні екстремальні показники температури води і атмосферного тиску в екваторіальній зоні Тихого океану. Періоди, в які вони панують, тривають по півроку, а відбуваються такі зміни раз в декілька років, від трьох до семи. Між ними можуть проходити кілька років без погодних катаклізмів. Обидва феномени впливають на кліматичний стан всієї планети, але найбільш сильно наслідки проявляються поблизу основного «театру дій».

Температура морської води при Ла-Нінья (ліворуч) і Ель-Ніньо / © Clim’Blog

Автори статті проаналізували зв’язки між статусами Південного коливання, кліматичними умовами та випадками діареї у дітей віком молодше п’яти років у регіоні Чобе на північному сході Ботсвани. Вони виявили, що Ла-Нінья пов’язаний з більш низькими температурами, збільшенням кількості опадів і підвищеним рівнем повеней у сезон дощів. У свою чергу, ці погодні умови, викликані Ла-Нінья, з затримкою до семи місяців дають зв’язок з приблизно 30% зростанням захворюваності діареєю у дітей цього віку. все це відбувається на початку сезону дощів — з грудня по лютий.

Вчені пояснюють, що ці результати показують, що прогнози по феноменам Південного коливання можна використовувати як інструмент для прогнозу епідемій кишкових захворювань різної етіології — як мінімум, в країнах південної Африки. Інфекційна діарея викликається безліччю різноманітних патогенів — вірусами, бактеріями і найпростішими, і метеорологічні умови можуть критично впливати на їх активність, особливо тих, які передаються через воду. Наприклад, сильні дощі забруднюють питну воду, приносячи патогени з пасовищ і з заражених жител у сховища води, а посуха провокує скупчення тварин-носіїв біля водойм, збільшуючи потрапляння мікроорганізмів у поверхневі водні ресурси.

Зважаючи на мінливий клімат цих місць і недостатність систем очищення води, вчені рекомендують провести додаткові дослідження і використовувати їх результати для боротьби з можливими епідеміями. Крім того, подібні зв’язки з кліматичними явищами важливі не тільки для країн Африки: наприклад, схожі моделі будують навіть в США, правда не для кишкових інфекцій, а в сезон грипу. Також моделі використовуються для прогнозування поширення в різних місцях таких смертельних захворювань, як вірус Ебола і вірус Західного Нілу.

Вчені сподіваються, що результати роботи в перспективі можуть допомогти врятувати безліч життів. Їх можна покласти в основу системи раннього попередження. Вона дозволить чиновникам місцевих міністерств охорони здоров’я готуватися до періодів підвищеної захворюваності діареєю заздалегідь: з моменту отримання перших даних до початку епідемії може пройти до семи місяців.

«Збільшені запаси медикаментів, підготовка лікарняних ліжок і організація працівників охорони здоров’я можуть значно поліпшити можливість медичних установ впоратися з високою захворюваністю діареєю», — пояснюють вони.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button