Земля

Дослідники навчилися попереджати про цунамі, використовуючи супутники GPS

Вчені розробили новий метод попередження про небезпечні природні явища, що насуваються. У цьому їм допоможуть безпілотні космічні апарати, що обертаються навколо Землі. Результати дослідження опубліковані в журналі Natural Hazards and Earth System Sciences.

Створена система аналізує зміни в іоносфері, використовуючи дані з існуючих супутників GPS. Результати показали, що цунамі призводить до зниження щільності електронів на висоті 300 км над цим районом. Це, в свою чергу, впливає на радіосигнали, що надсилаються супутниками GPS на наземні приймачі, затримуючи або прискорюючи різні частини сигналу або змінюючи його напрямок залежно від частоти.

Дослідники виявили, що акустичній хвилі, викликаній початковим підйомом води, знадобилося близько семи хвилин, щоб досягти 300-кілометрової висоти в іоносфері, а зниження електронної щільності, що виникає внаслідок цього можна було виявити за допомогою супутникових сигналів через 10-15 хвилин.

“Існуючі системи попередження про цунамі не настільки ефективні, як вони повинні бути, оскільки вони часто не можуть точно передбачити висоту хвилі”, – говорить професор Серж Гійяс, старший автор статті. – Наше дослідження, спільне зусилля статистів і вчених, які досліджують космос, демонструє новий метод виявлення цунамі, який є недорогим, оскільки спирається на існуючі мережі GPS, і може бути реалізований у всьому світі, доповнюючи інші способи виявлення цунамі і підвищуючи їх точність».

Міжнародна група вчених проаналізувала за допомогою свого методу дані GPS під час руйнівного землетрусу Тохоку-Окі 2011 року і викликане ним цунамі. Результати показали, що попередження про цунамі могло бути випущено протягом 15 хвилин після землетрусу, тобто принаймні за 10 хвилин до першої хвилі, яка обрушилася на східне узбережжя Японії.

«За допомогою аналізу змін в іоносфері можна не тільки передбачити цунамі, але вивести розмір і форму хвилі. Наступним кроком у дослідженні буде вивчення цього далі, щоб побачити, чи можна використовувати цей метод для більш точного прогнозування розміру та масштабу цунамі. Виходячи з мого досвіду роботи на уряд Японії в минулому і спостереження за збитком, заподіяним цунамі, я вважаю, що якщо це дослідження буде реалізовано, воно, безсумнівно, сприятиме порятунку життів», — сподівається провідний автор і доктор наук Рюічі Канаї.

Багато існуючих сьогодні системи можуть попереджати про цунамі, викликаними землетрусами. За словами дослідників, новий метод можна використовувати для прогнозування цунамі, що наближаються, джерелами яких виступають зсуви і виверження вулканів.

Хоча деякі цунамі досягають узбережжя менш ніж за 10 хвилин, дослідники відзначили, що розроблену систему можна також використовувати для прогнозування другої або третьої хвилі, допомагаючи визначити, чи слід скасувати або зберегти попередження про цунамі після першої хвилі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button