Земля

Сплеск кисню збігся з пермським вимиранням

Вчені з США з’ясували, що різкий стрибок рівня кисню в океанах збігся з найбільшим вимиранням в історії планети.

Сплеск кисню збігся з пермським вимиранням / © Getty images

Пермське вимирання вважається наймасовішим з п’яти та найбільшою катастрофою біосфери в історії планети, яка привела до зникнення 96 відсотків всіх морських видів і 73 відсотків наземних хребетних.

Крім того, це єдине відоме масове вимирання комах. Катастрофа трапилася 252 млн років тому. Свого часу вчені висували гіпотезу про те, що пермське вимирання пов’язано з кисневим сплеском. Але вважалося, що це сталося поступово.

Вчені з університетів штату Флорида, Західної Кароліни та Цинциннаті (США) виявили, що це вимирання збіглося з раптовим сплеском і подальшим падінням рівня кисню в океанах. Результати їх роботи опубліковані в журналі Nature Geoscience. Американські дослідники впевнені, що оксигенація відбувалася протягом кількох десятків тисяч років – це дуже мало в масштабах історії планети.

Точна причина кисневого сплеску поки не ясна, але дослідники висунули гіпотезу, що це пояснюється безперервним виверженням вулканів протягом декількох сотень тисяч років. Вони привели до короткочасного похолодання, раптового сплеску оксигенації морського середовища і подальшого вимирання живих організмів. Надалі вчені планують вивчити інші стародавні вимирання, щоб побачити, чи могли вони теж бути пов’язані з підвищенням рівня кисню.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button