Наука

Дослідники вперше спостерігали як дерева п’ють воду в режимі реального часу

Вчені з Університету Ноттінгема представили новий метод, який дозволив відстежувати рух рідин всередині рослин. Це дозволить дослідити клітини людини в майбутньому.

Дослідники пояснили, що за поглинанням води всередині коренів, не пошкоджуючи зразок, практично неможливо спостерігати. Але це б дало уявлення про рух рідин в тканинах і клітинах організмів.

«Щоб спостерігати за поглинанням води живими рослинами, не пошкоджуючи їх, ми застосували чутливий метод оптичної мікроскопії на основі лазера, щоб побачити рух води всередині живих коренів неінвазивно. Це ніколи не робили раніше », – відзначили дослідники.

Вони відзначили, що в основі процесу, завдяки якому рослини здатні ставати врожайними – це те, наскільки добре вони можуть поглинати рідини й управляти цим процесом. Вода відіграє важливу роль у вигляді розчинника для поживних речовин, мінералів і інших біомолекул в тканинах рослин. Вчені розробили спосіб, який дозволяє спостерігати за цим процесом на рівні окремих клітин. Тепер вони можуть бачити, як вода підійматися вгору всередині кореня і переміщається по решті частини рослин і дерев.

Використовуючи ніжний лазер, нову технологію візуалізації, засновану на відзначеному Нобелівською премією методі раманівської спектроскопії, дослідники виміряли переміщення води вгору по кореневій системі на клітинному рівні й запустили математичну модель для пояснення і кількісної оцінки цього процесу.

Дослідники використовували «важку» воду, оксид дейтерію, який містить додатковий нейтрон в ядрі кожного атома водню. Скануючи лазером лінію поперек кореня, поки рослина пила, можна було побачити, як вода рухається через кінчик кореня.

При розробці методу дослідники зосередилися на рослинних клітинах, які приблизно в 10 разів більше людських і тому їх легше спостерігати. Зараз дослідницька група переносить ці ж методи на людські клітини, щоб спостерігати точно такі ж процеси в ще меншому масштабі.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button