Екологія

Дослідження показує, що нанопластики можуть переміщатися від рослин до комах і риб

З кожним днем вчені все більше дізнаються про мікропластик. Про те, як він поширюється по світу, і як впливає на все живе. Ми вже знаємо, що крихітні частинки пластикових відходів, що переносяться водою, можуть потрапляти в організм риб, яких ми їмо. Нове дослідження показує, що такі частинки можуть потрапити в харчовий ланцюжок іншим шляхом.

Фото canva.com/gettyimages/

Вчені з Університету Східної Фінляндії вирощували салат в грунті, що містить частинки полістиролу і полівінілхлориду (ПВХ) шириною 250 нанометрів. Ці пластмаси були обрані тому, що вони складають великий відсоток пластикових відходів, які нині знаходяться в навколишньому середовищі.

Через 14 днів рослини збирали і згодовували личинкам чорної левинки. Ці комахи зазвичай використовуються як джерело білка в кормах для тварин. Після того як личинки харчувалися листям салату протягом п’яти днів, їх потім згодовували звичайній плотві (риба) протягом ще п’яти днів. Після цього вчені препарували комах і рибу і вивчили їх за допомогою електронної мікроскопії.

“Рослини здатні поглинати нанопластик з грунту і переносити його в харчовий ланцюжок”, – говорять вчені 

Було виявлено, що обидва типи наночастинок поглинаються корінням рослин, а потім накопичуються в листі. Коли личинки з’їдали ці листи, деякі частинки потрапляли в їх рот і кишечник. Частинки все ще були присутні в тканинах навіть після того, як личинкам дозволили спорожнити кишечник.

Потім наночастинки потрапили з личинок в рибу, де вони були виявлені в основному в печінці, але також в зябрах і кишкової тканини.

Слід зазначити, що ні листя салату, ні личинки, ні риба не проявили ніяких побічних реакцій, поїдаючи наночастинки пластику. Проте інші дослідження показали, що пластикові наночастинки можуть збирати патогени з забрудненого середовища, а потім передавати їх рослинам або тваринам.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments