Наука

Дослідження підтвердило, що сни — це відображення реальності

Вчені розробили алгоритм для аналізу снів і перевірили, які події визначають їх сюжет. Так їм вдалося підтвердити «гіпотезу безперервності сновидінь», в якій мовиться, що сни є лише продовження повсякденному житті.

Woman photo created by teksomolika — www.freepik.com

Сучасні фахівці допомагають пацієнтам інтерпретувати сновидіння, позаяк вважається, що це дозволяє аналізувати і вирішувати проблеми в реальному житті. Найчастіше для тлумачення використовують шкалу Холла і Ван де Касла — вона досліджує, які персонажі фігурували уві сні, як вони взаємодіяли один з одним і як згодом ця взаємодія позначилася на них. Інтерпретація снів за цією системою виходить точною, але забирає багато часу і сил, тому вчені шукають спосіб зробити її простішою і швидкою.

Група дослідження з Третього університету Рима створила алгоритм, який аналізує сни автоматично. З його допомогою вони змогли швидко оцінити 24 тисячі сновидінь, взятих з бази даних DreamBank, і перевірити, чи дійсно сни є відображенням і продовженням реальному житті. Подробиці розробки опубліковані в журналі Royal Society Open Science.

За основу автори взяли згадану вище шкалу Холла і Ван де Касла і аналізували дані з урахуванням п’яти чинників, які могли вплинути на зміст снів: стать і вік респондентів, рівень агресії, наявність сліпоти і участь в бойових діях. Потім вони порівняли результати, отримані за допомогою алгоритму, з тлумаченнями психологів. Висновки збігалися на 75%.

Вчені змогли підтвердити, що їх алгоритм можна використовувати для швидкого автоматичного тлумачення сну пацієнта і довести «гіпотезу безперервності сновидінь», в якій мовиться: все, що ми бачимо уві сні, — це продовження повсякденному житті. Крім того, автори роботи встановили, що на зміст снів впливають стать, вік, події, які в минулому викликали у людини сильний стрес, і рівень насильства в суспільстві.

У дослідження було кілька обмежень. По-перше, автори назвали вибірку недостатньо репрезентативною: всі респонденти були освіченими людьми зі США. По-друге, число учасників було невеликим і в їх профілях були записані всі індивідуальні риси, які серйозно впливають на інтерпретацію сну психологами. Нарешті, алгоритм обробляти не сновидіння, а тільки те, що респонденти пам’ятали про них.

Вчені відзначили, що система потребує доопрацювання і в нових дослідженнях вони планують усунути обмеження і визначити, в яких областях алгоритм можна буде застосовувати. Вони також мають намір створити додаток, який дозволить кожному записувати й аналізувати сни. Алессандро Фогля, один з авторів дослідження, додав, що в майбутньому система зможе «створювати технології, які ліквідують нинішній розрив між реальним життям і снами».

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»