Земля

Древнє виверження вулкана Тоба майже знищило озоновий шар

Близько 74 тисяч років тому колосальне виверження призвело до ослаблення озонового шару, різкого похолодання і поставило людство на грань вимирання.

© Din Muhammad Sumon, Flickr

 

Під час льодовикового періоду близько 74 тисяч років тому відбулася одне з наймасштабніших вивержень останньої геологічної епохи. Супервулкан Тоба, розташований на території нинішньої Індонезії, викинув понад 2800 кубічних кілометрів лави і попелу. Потрапивши в атмосферу, ці частинки послабили світло і викликали наступ вулканічної зими.

Передбачається, що молоде людство тоді ледь не зникло, пройшовши через «пляшкове горлечко», в якому його чисельність впала до декількох тисяч осіб (хоча цю версію нерідко і оскаржують). Проте свій внесок в цю катастрофу могло внести руйнування озонового шару, яке послабило захист Землі від сонячного ультрафіолету. Про це повідомляється в новій статті, опублікованій в журналі Communications Earth and Environment.

Порівняння масштабів виверження Тоба з іншими відомими виверженнями – Везувію, Тамбори і Сент-Хеленс / © Robert Krulwich, NPR

«Тоба давно розглядається причиною” пляшкового горлечка “, проте дані щодо змін температури і вологості не показують подій, які могли б настільки згубно позначитися на людстві, – зазначив провідний автор роботи Сергій Осипов з Інституту хімії Товариства Макса Планка. – Ми ж вказуємо, що в тропіках основним фактором еволюції виступає ультрафіолетове випромінювання біля поверхні. Кліматичні умови стають більш важливими лише в більш нестабільних регіонах, далеко від тропіків ».

Справді, серед маси, викинутої супервулканом, були чималі кількості діоксиду сірки. Вона здатна «перехоплювати» УФ-фотони в верхніх шарах атмосфери, перешкоджаючи роботі природного механізму утворення озону, який з’являється з простих молекул кисню під дією УФ-випромінювання.

Використовуючи кліматичну модель Інституту космічних досліджень імені Годдарда (NASA GISS), вчені змоделювали різні наслідки виверження Тоба на суперкомп’ютері Shaheen II. Робота показала, що викинутої ним діоксиду сірки було досить для глобального зниження кількості озону в атмосфері на 50 відсотків. Африканські тропіки, де тоді жили люди, виявилися практично беззахисні перед УФ-випромінюванням Сонця, і це не могло не позначитися на рівні смертності.

За словами Осипова, результати можна порівняти з наслідками ядерної війни. «Через стерилізуючий вплив врожайність рослин і водних екосистем різко впала, – сказав учений. – Вихід назовні без захисту вже через 15 хвилин міг викликати пошкодження очей та опіки. Згодом рак шкіри і загальне пошкодження ДНК також могло вести до скорочення популяції ».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button