Земля

Дикий самець горили прожив без однієї руки одинадцять років

Він позбувся передпліччя ще в дитинстві, але загинув уже в дорослому віці від серйозних поранень.

Вчені з Габону і Японії описали загибель дорослого самця дикої західної рівнинної західної горили, який у дитинстві позбувся частини руки. Уже будучи дорослим, однорукий самець отримав важкі рани в результаті, судячи з усього, бійки з іншими горилами, а, можливо, внаслідок нападу хижака, і через кілька днів його знайшли мертвим. Випадок опублікований в журналі Primates.

Додо позбувся передпліччя ще в дитинстві, Masaya Tamura et al. / Primates, 2024

Примати в неволі та в дикій природі іноді отримують травми або навіть втрачають кінцівки, стаючи інвалідами. Низка досліджень вивчала активність таких тварин, їхню поведінкову гнучкість та новаторство, а також реакції на них інших членів групи. Оскільки травми знижують рухливість тварин і спричиняють стрес, очікується, що такі тварини будуть більш вразливими для різних загроз. Однак мало робіт висвітлює подальшу долю таких тварин.

Вчені з Інституту досліджень тропічної екології в Габоні за участю Масаї Тамура (Masaya Tamura) з Кіотського університету описали загибель самця західної рівнинної горили (Gorilla gorilla gorilla) на ім’я Додо, який жив у національному парку Мукалаба-Дуду в Габоні. Додо втратив передпліччя у трирічному віці 2008 року за невідомих обставин. Незважаючи на втрату руки, він вижив і ще 8 років прожив у своїй рідній групі, доки вона не розпалася, а 2018 року іммігрував у сусідню групу разом з іншими родичами. Відтоді за цією групою щодня спостерігали дослідники. У 2019 році група складалася з 19 особин – кількох дорослих самців і самок, підлітків і дитинчат.

Вранці 8 грудня 2019 року вчені звично спостерігали за групою горил і помітили, що Додо поранений. На його животі були дві колоті кровоточиві рани, а на грудях – кілька неглибоких рваних ран. Тоді ж учені виявили легкі свіжі садна на обличчі та вусі ще двох самців. Того дня Додо відставав від решти групи, коли горили переміщалися, але продовжував слідувати за нею. Наступного дня, 9 грудня, спостерігачі не знайшли групу горил, а з 10 по 14 грудня спостерігали за групою по 6 годин щодня, проте Додо серед інших не було.

Поранений Додо, Masaya Tamura et al. / Primates, 2024

Увечері 14 грудня місцеві жителі повідомили дослідникам, що бачили Додо в лісі 13 грудня. Він, за розповідями, був ще живий, але не рухався, а навколо нього літали мухи. Вранці 15 грудня вчені знайшли труп Додо – на той час він уже почав розкладатися. Самець помер, вочевидь, від тих ран, які отримав напередодні, оскільки до того часу він був здоровий. Рани Додо міг отримати внаслідок нападу леопарда або бійки з іншими горилами. Хоча самі рани були більше схожі на сліди від іклів і пазурів хижака, дослідники були схильні вважати, що Додо отримав їх у результаті внутрішньовидової бійки. Леопарди зазвичай ранять горил у голову або шию, а от поранення передньої частини тіла характерні для бійок між приматами. Крім того, леопарди зазвичай не кидають поранених жертв, а переслідують їх, чого явно не сталося у випадку Додо. Утім, імовірність нападу хижака вчені все ж таки не виключили.

Автори припустили, що інвалідність Додо зробила його більш уразливим для зовнішніх загроз – чи то інші горили, налаштовані агресивно, чи то хижаки. Здорові горили іноді беруть участь у внутрішньовидових конфліктах і отримують травми і поранення, проте зазвичай ці травми не є смертельними. Крім того, раніше не було відомо про жодну смерть горил від важких ран на передній стороні тіла, незалежно від того, як ці рани були отримані. Таким чином, цей випадок вказує на те, що інвалідність може стати причиною передчасної смерті горил, навіть через деякий час після втрати кінцівки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button