Земля

Динозаври захопили владу над світом за часів глобального похолодання

Хоча ми традиційно сприймаємо динозаврів як холоднокровних істот, що жили в теплому, «парниковому» кліматі, дані останніх років все частіше перевертають цю модель з ніг на голову. Тепер вчені отримали палеокліматичні докази того, що імперія динозаврів, що виникла на межі тріасового і юрського періодів, була заснована за часів глобального похолодання, а будували її теплокровні рептилії. Дослідження опубліковано в журналі Science Advances.

Ранній хижий динозавр зловив собі на обід раннього ссавця: ці дві еволюційні лінії виникли приблизно в один час, але їх долі розрізнялися радикально / ©phys.org

Приблизно 200 мільйонів років тому, під кінець тріасового періоду, Землю спіткало чергове масове вимирання, що знищило древніх рептилій і гігантських амфібій. Це “розчистило плацдарм” для динозаврів, протягом декількох перших мільйонів років Юрського періоду вони широко поширилися по всій планеті і почали грати провідні ролі у всіх наземних екосистемах.

Довгий час вважалося, що світ динозаврів був побудований в умовах жаркого посушливого клімату, який пом’якшився тільки в ранньому юрському періоді з розколом суперконтиненту Пангея. Однак тепер знайдені докази того, що перші «жахливі ящери» жили не у пустелях, а в приполярних регіонах планети, де регулярно стикалися зі снігом і морозами.

Вперше динозаври з’явилися на Землі в середньому тріасі, близько 231 мільйона років тому, в помірних широтах, і приблизно 215 мільйонів років тому вже залишали свої сліди в приполярних регіонах планети. У той час як в теплих регіонах панували стародавні рептилії, такі як рінхозаври і крутотарзи, біля полюсів динозаври змогли зайняти домінуюче становище в екосистемах.

Як їм вдалося це зробити? Враховуючи високі концентрації вуглекислого газу в атмосфері протягом усього тріасу (приблизно в п’ять разів вище сучасного рівня), вчені вважали, що клімат був занадто спекотним для морозів, і навіть на Північному полюсі температура, якщо і знижувалася через нестачу сонячного світла, то не так сильно, як сьогодні.

Однак під кінець тріасового періоду почалися масові вулканічні виверження, пов’язані з прийдешнім розколом Пангеї. Це викликало різкий стрибок концентрації вуглекислого газу і, що важливіше, потужний викид в атмосферу аерозолів сірки, які призвели до глобальної зими.

Пангея незадовго до вимирання: як видно, більшість знахідок ранніх динозаврів приурочені до помірних і полярних широт, тоді як в тропіках вони нечисленні і невеликі / ©10.1126/sciadv.abo6342

Докази цьому виявили на півночі Китаю: вивчивши відкладення віком приблизно 206 мільйонів років, вчені знайшли залишки динозаврів (притому що в тріасі місце дослідження розташовувалося в Заполяр’ї) і сліди формування льодових мас, що збереглися у вигляді великої кількості гальки.

Оскільки далеко від берегової лінії дрібному камінню робити було нічого, єдине правдоподібне пояснення їх появи — це формування масивної крижини, яка загребла з собою частину підстильної породи; в нинішні часи такі поклади гальки типові для місць, де колись проходив древній льодовик.

Таким чином, примітивні динозаври, покриті простими пір’ям і володіють високим рівнем обміну речовин, виживали в полярних регіонах планети до тих пір, поки вулканічні виверження і глобальне похолодання не знищили древніх рептилій тріасу. Після цього “жахливі ящери” змогли поширитися по всій Землі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button