Земля

Палеонтологи розглянули очі стародавнього комара

Двокрилі комарі-довгоніжки поширені повсюдно, та й еволюційну історію мають давню. Скам’янілі останки одного з них учені виявили в Данії, в осадових породах віком близько 54 мільйонів років. Цей унікальний зразок дозволяє розглянути навіть будову крихітних очей комахи, ставлячи несподівані питання про зір представників абсолютно іншого класу членистоногих — вимерлих морських трилобітів. Про це Йохан Ліндгрен (Johan Lindgren) і його колеги з Лундського університету в Швеції розповідають в статті, опублікованій в журналі Nature.

Річ у тім, що в очах скам’янілої довгоніжки вдається розглянути безліч шестигранних кристалів карбонату кальцію. Такі ж — не білкові, а мінеральні — кристали виявлялися насамперед у безлічі останків трилобітів, зважаючи унікальною особливістю їх зору. Однак у цієї довгоніжки очі також заповнені вуглекислим кальцієм, тоді як всі відомі представники цієї групи використовують в якості лінз кристалінові білки, як і всі сучасні комахи, і взагалі великий тип членистоногих.

Палеонтологи рассмотрели глаза древнего комара
Скам’янілість комара-довгоніжки дозволила розглянути її складові очі / ©Lindgren et al., 2019

Автори вважають, що кристалізація карбонату кальцію могла розвиватися у процесі формування скам’янілості і заміщення органічних тканин мінералами. У зв’язку з цим вони і ставлять питання про те, чи не відбувалося подібне у трилобітів. Це ставить під сумнів попередні уявлення про унікальний пристрій їх зору, тим більше, що за своєю загальною будовою очі трилобітів були дуже близькі до очей сучасних комах.

Палеонтологи рассмотрели глаза древнего комара
Фрагмент скам’янілості очей з великим збільшенням і доданими кольорів: багаті вуглецем шестикутні стінки оточують кристали кальцію / ©Lindgren et al., 2019

Іншою особливістю зору стародавньої довгоніжки виявилося присутність еумеланіна, що досить несподівано для комах. Нашому оку він надає забарвлення, допомагаючи екранувати зайві промені. У членистоногих ж еумеланін може брати участь у формуванні забарвлення тіла, однак в очах його роль грають інші пігменти — оммохроми.

Зацікавившись цим, вчені виявили, що і в очах сучасних довгоножок Nephrotoma australasiae еумеланін є, а значить, міг бути і у їхніх давніх родичів. Це перша подібна знахідка для членистоногих.

Кнопка «Наверх»
Закрыть