Земля

Екскременти термітів – природний антибіотик

Екскременти термітів – джерело природних антибіотиків. Саме цим можна пояснити, чому всі наші спроби боротися з ними біологічною зброєю, які тривають вже півстоліття, провалилися. У рік сума збитку народному господарству від термітів досягає 40 мільярдів долларов. За останні п’ятдесят років більше 125 колективів вчених в 35 країнах шукають, які гриби і бактерії могли б перемогти термітів, не завдаючи шкоди навколишньому середовищу. Але нічого не виходить – у термітів потужні захисні механізми від людських напастей.

Щоб зрозуміти, в чому причина такої невразливості, вчені взяли формозського підземного терміта (Coptotermes formosanus) – найголовнішого «ворога» економіки. Це інвазивний вид, який потрапив вже в ПАР і США, що будує величезні колонії (кілька мільйонів видів), здатний пожирати деревину зі швидкістю 400 г на добу. Терміти прокладають ходи довжиною до 150 метрів.

Комаха змішує пережовані частинки деревини з своїми екскрементами для отримання будматеріалів для спорудження гнізд. Послід також використовується для мощення тунелів. Вчені взяли бактерії з посліду термітів п’яти колоній у Флориді. 70% цих бактерій активно знищували безліч видів грибків і хвороботворних мікробів.

«Покриваючи свої гнізда екскрементами, терміти створюють умови для зростання таких корисних мікробів», – розповідає Томас Шува (Thomas Chouvenc), ентомолог із Флоридського університету. Мікроби в нашому кишечнику захищають нас від безлічі інфекцій. «У нас корисні бактерії всередині, а терміти змогли частково вивезти їх назовні», – каже Шува.

Поширення стійких до антибіотиків мікробів робить актуальним пошук нових, незвичайних хімічних засобів – можливо, природні антибіотики термітів тут знадобляться. Походження «корисних мікробів» залишається неясним. Можливо, вони переносяться з колонії в колонії – або ж набираються з навколишнього грунту.

Натхнення: nauka21vek.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button