Всесвіт

Екзопланети можуть маскувати життя

Скільки списів зламано на тему позаземного життя. Його посилено шукали, не знаходили, знову шукали, плутали з чимось іншим. На даний момент найбільш перспективний напрям пошуку позаземного життя, хоча б нерозумного, це екзопланети. Про них відомо одночасно і багато, так як нові відкриття відбуваються чи не щотижня, і мало. Тому причиною служить колосальна віддаленість всіх екзопланет від Землі, що не дозволяє прилетіти на них або розглянути їх поверхню ближче. Як виявилося, це — не єдина проблема, пов’язана з пошуком екзопланетного життя.

Біомаркери

В силу того, що впритул подивитись на далекі планети ми не можемо, визначати наявність або відсутність життя на них припадає по спеціальним біомаркерам в атмосфері. Відразу попереджаємо: достовірних свідчень про екзопланетне життя ми ще не знайшли.

Біомаркерами в космічному сенсі можуть служити сліди життєдіяльності організмів — наприклад кисень або метан. Якщо знайти ці речовини в атмосфері планети, то можна припустити, що там мешкають рослини або тварини, схожі на земних.

Для нашої планети, якщо її спостерігають далекі позаземні астрономи, біомаркером може служити озон, так як він не тільки утворюється з О2, але і надійно захищає мешканців Землі від небезпечного випромінювання.

Струменеві течії несуть проблеми

Як повідомляється в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, рух повітряних потоків в атмосферах екзопланет можуть маскувати біомаркери від земних спостерігачів.

Команда вчених під керівництвом Людмили Кароне з інституту астрономії імені Макса Планка вирішила перевірити, як відбувається розподіл газів в атмосфері деяких відомих екзопланет. Для перевірки вони обрали найближчу до нас екзопланету зірка Проксима Центавра і потенційно населену TRAPPIST-1d.

Обидві планети схожі: вони порівняно невеликі і розташовані близько до материнської зірки, через що на них діє приливне захоплення, і вони повернені до світила завжди однією стороною. Також на таких планетах є термінатор, і мова не про робота-вбивці з майбутнього, а про стабільні межі дня і ночі. І цей термінатор досить сильно впливає на рухи атмосферних газів.

Кароне і команда застосували до планет метод моделювання і побачили, що в районі тропіків будуть утворюватися так звані стоячі хвилі Росбі — вигини висотних атмосферних течій. Таке спостерігається і на Землі, і завдяки цьому повітря з тропіків розподіляється в інші пояса. Однак на планетах з приливним захопленням ситуація зворотна — там озон (можливий біомаркери) буде концентруватися в районі тропіків або взагалі буде прихований.

Крім того, що висновки справедливі тільки для планет з періодом обертання до 25 днів, сама Людмила Кароне пояснює, що відсутність озону в майбутніх спостереженнях не повинно означати, що на планеті зовсім немає кисню. Він може бути сконцентрований в інших місцях, не як на Землі, або просто добре захований.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button