Всесвіт

Знайдена найхолодніша зірка, яка випромінює радіохвилі

Маленька тьмяна і холодна зірка генерує радіовипромінювання, хоча для подібних карликів це не властиво.

Астрономи з Сіднейського університету виявили радіовипромінювання від ультрахолодного коричневого карлика. Він являє собою газову кулю, «киплячу» при температурі близько 425 °С без ядерних реакцій. Зазвичай такі зірки не виробляють радіовипромінювання. Чому воно є у цього карлика, залишається загадкою.

Зірка T8 Dwarf WISE J062309.94-045624.6 знаходиться приблизно в 37 світлових роках від Землі. Її радіус становить від 0,65 до 0,95 радіуса Юпітера, при цьому вона масивніше найбільшої планети Сонячної системи в 4 – 44 рази (точна маса поки не визначена). Хоча цей коричневий карлик і не є найхолоднішим, дотепер астрономи фіксували радіовипромінювання тільки від зірок з більшою температурою.

Порівняння середніх розмірів різних об’єктів. Зліва направо: Сонце, маломасивна зірка, коричневий карлик, Юпітер, Земля. Коричневі карлики займають проміжну позицію між найменшими зірками, які спалюють водень в ядерних реакціях, і найбільшими газовими гігантами. Зображення: NASA / JPL

Радіовипромінювання зірок пов’язано з потужними магнітними полями. Вважається, що динаміки обертання ультрахолодних коричневих карликів недостатньо для створення досить сильних магнітних полів, щоб сигнал було видно з Землі. Але приблизно 10% з них все ж помітні в радіодіапазоні. Астрофізики поки не знають, з чим це пов’язано.

Ключова гіпотеза полягає в тому, що ключову роль у створенні сильних магнітних полів грає швидке обертання ультрахолодних карликів. Коли магнітне поле такої зірки обертається зі швидкістю, відмінною від іонізованої атмосфери, воно може створювати потоки електричного струму. Приплив електронів в область магнітного полюса зірки в поєднанні з обертанням коричневого карлика викликають регулярно повторювані радіосплески.

«Виявлення коричневого карлика, що випромінює радіохвилі при такій низькій температурі, — відмінне відкриття»,кажуть автори дослідження. Вони вважають, що подальше спостереження за властивостями цієї зірки допоможуть підтвердити гіпотезу або зібрати нові дані, які пояснять генерацію сильного магнітного поля у цих холодних зірок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button