Всесвіт

Марсіанська реальність: чому земним організмам не вижити на Червоній планеті

Марс останнім часом підносить все більше сюрпризів. То там знайдуть воду, то висохлі озера, і можливість того, що там коли-небудь можна буде жити, здається все реальнішим — але варто дещо приглушити оптимізм.

Марс — планета недружня. Там дуже холодно, майже немає рідкої води, а ультрафіолет постійно бомбардує поверхню планети. А ще в її ґрунті купа перхлоратів.

Перхлорати — це хімічні речовини, які часто використовують у ракетному паливі, але багато досліджень показали, що вони знаходяться у великій кількості прямо в марсіанському ґрунті. У 2017 році дослідники з Единбурзького університету з’ясували, що під впливом ультрафіолету перхлорати вбивають бактерії у два рази ефективніше, ніж просто ультрафіолетове світло.

Але це ще не найгірше. У марсіанському ґрунті ще чимало перекису водню й оксиду заліза. Коли вони з’єднуються з перхлоратами й опромінюються ультрафіолетом, то вбивають бактерії вже в 11 разів ефективніше.

Це дуже погані новини для будь-якого потенційного життя на Марсі, через те, що там можуть загинути всі земні бактерії, та й для можливих марсіанських перспектив теж не райдужні.

Але надія для них є. Цьому “марсіанському коктейлю” потрібен ультрафіолет для активації, а значить, бактерії на глибині, в самому ґрунті можуть вижити. Це має з’ясувати новий марсіанський всюдихід ExoMars, який Європейське космічне агентство збирається запустити у 2022 році. Він оснащений буром і, можливо, зуміє пролити світло на бактеріальне питання. Хоча з урахуванням нових даних якраз світло йому проливати й не варто.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button