Наука

Еволюція більш прихильна до епідеміологічних хвороб середньої тяжкості

Вчені з Великобританії й США встановили, що нові інфекції, які викликають епідемії, мають еволюційну перевагу, якщо їм властива проміжна вірулентність.

Дослідження опубліковано в журналі Evolution Letters. На тлі пандемії Covid-19 багато людей побоюються, що одного разу прийде куди більш страшна і смертоносна хвороба. І це, на жаль, не виключено. Проте робота вчених з університетів штату Аризони і Обернський (США), а також Ексетерського університету (Великобританія) дозволяє сподіватися, що більшість глобальних пандемій, можливо, все-таки повинні носити більш стриманий характер по частині летальності.

Ідея про те, що патогенні організми, що завдають помірну шкоду здоров’ю господаря, більш успішні з еволюційної точки зору, не нова. Природний відбір повинен сприяти мікроорганізмам з так званої проміжною вірулентністю (ступінь здатності інфекційного агента викликати захворювання або загибель організму хазяїна).

Адже мікроорганізму теж необхідно десь жити, розвиватися і передавати «потомство» іншим таким же організмам. Якщо останні загинуть швидко й у великих кількостях, то першому ніде буде паразитувати. Однак низька вірулентність теж шкідлива для патогену, оскільки перешкоджає передачі. Значить, еволюція повинна «відбирати» інфекції із середнім рівнем вірулентності.

Така гіпотеза є, але експериментальних доказів її мало. При цьому в науці існує й інша думка, згідно з якою нові інфекції в процесі еволюції стають нешкідливими. Теоретичні розробки в області еволюційної біології, проведені ще в 1980-х, показали, що це не обов’язково так, проте подібна ідея продовжує залишатися істотною навіть сьогодні. Американські та британські вчені провели експеримент, щоб перевірити, як змінюється вірулентність мікроорганізмів в процесі еволюції.

Для цього вони використовували 55 варіантів патогенної бактерії Mycoplasma gallisepticum, що вражає північноамериканських співочих птахів – домашніх зябликів (Haemorhous mexicanus), – і, власне, зябликів, які ні разу не зіштовхуються з цією хворобою. Їх послідовно заражали різними варіантами патогену.

В ході експерименту вченим вдалося показати, що ті варіанти мікроорганізмів, які володіли більшою вірулентністю, передавалися швидше, зате ті, які мали проміжну вірулентність краще виживали і, таким чином, виявилися успішнішими з еволюційної точки зору.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button