Людина

Медики знайшли новий швидкий спосіб виведення алкоголю з крові

Дослідження підтвердило, що базову швидкість виведення алкоголю організму можна значно і безпечно підвищити за допомогою гіпервентиляції легких. Для цього вчені розробили спеціальний пристрій.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно на нашій планеті від зловживання алкоголем помирає близько трьох мільйонів людей (це 5,3 відсотка від усіх смертей). При цьому більше 13 відсотків смертей серед людей у віці 20-39 років пов’язані з вживанням алкоголю.

Етанол, або етиловий спирт, який міститься в міцних напоях, впливає на всі системи організму: він здатний викликати порушення у функціях мозку, кровообігу і навіть зростанні нігтів, а також провокує розвиток безлічі захворювань і деколи приводить до інвалідності. Чи варто нагадувати про те, що при досягненні певного рівня концентрації алкоголю в крові настає інтоксикація, здатна зашкодити органам і спричинити смерть?

У дослідженні медиків з Університету Торонто (Канада), опублікованому в журналі Nature Scientific Reports, розповідається про новий, досить простий спосіб, який може стати вирішальним фактором у порятунку людини від алкогольної інтоксикації. Адже отруєння спиртом трапляються так часто, а люди дотепер не знають, як потрібно діяти в такій ситуації.

Зазвичай за виведення більшої частини алкоголю з організму відповідає печінка, і на сьогодні немає іншого дієвого методу, окрім діалізу, щоб очистити кров від етанолу. Серед інших, «полегшених» варіантів лікування – киснева терапія і внутрішньовенне крапельне введення розчинів.

Команда з Університету Торонто запропонувала новий метод: його принцип полягає в тому, щоб залучити легені для «видихання алкоголю». За словами вчених, чим глибше і частіше дихання, тим більше спирту йде з організму. Але при гіпервентиляції організм виводить з крові вуглекислий газ разом з алкоголем: зниження вмісту цього газу – причина таких симптомів, як запаморочення, поколювання або оніміння рук і ніг, а також непритомність. Тому просто підвищувати вентиляцію легенів не можна.

Для цього дослідники створили спеціальний пристрій: він очищає кров від алкоголю і разом з тим повертає організму то кількість вуглекислого газу, який підтримує його нормальний рівень, незалежно від ступеня гіпервентиляції. Розміри приладу можна порівняти зі звичайним портфелем: він містить систему клапанів, з’єднувальні трубки, маску і невеликий резервуар зі стисненим вуглекислим газом.

«Ізокапнічне гіперпное (гіпервентиляція; стан, коли людина дихає глибше і частіше в порівнянні зі станом спокою. – прим. ред.), яке раніше показало ефективність в прискоренні виведенні парових анестетиків і монооксиду вуглецю, також прискорює виведення етанолу з крові. У нашому рандомізованому дослідженні брали участь п’ять здорових чоловіків, які не брали ліків і не зловживали алкоголем в анамнезі. Процедури проводили після затвердження протоколів радою з етики досліджень. Перед кожним експериментом випробуваний утримувався від їжі і пиття протягом шести годин і від прийому алкоголю протягом 12 годин. Кожен чоловік відвідував два заняття в окремі дні. Зону тестування не можна було залишати до тих пір, поки показник алкотестера не буде нижчою 0,03%. Учасники брали по 0,5 грама етанолу (горілка 40%, змішана з 500 мілілітрах мінеральної води) на кілограм маси тіла протягом п’яти хвилин. Вимірювання алкотестером починали через 20 хвилин після прийому і продовжували з п’ятихвилинними інтервалами протягом приблизно трьох годин. У контрольному протоколі випробуваний сидів і продовжував дихати кімнатним повітрям протягом трьох годин. Процес виведення етанолу контролювали в різні дні під час нормальної вентиляції легенів і гіпервентиляції. Так з’ясувалося, що ізокапнічне гіперпное підвищувало швидкість виведення спирту пропорційно його рівню в крові більш ніж в три рази », розповідається в статті.

Як зазначив Джозеф А. Фішер, один з авторів роботи, розроблений пристрій простий і низькотехнологічний. Крім того, його можна зібрати в будь-якій країні: для цього не потрібно будь-якого складного обладнання або комп’ютерів. Однак медики рекомендують провести подальші дослідження, щоб з’ясувати, як реалізувати їх технологію безпосередньо в клініках.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button