Наука

Фізики виміряли абсолютне ніщо

Швейцарські фізики за допомогою лазерних імпульсів змогли зрозуміти квантову природу вакууму.

Що являє собою порожній простір на квантовому рівні? Розібратися в цьому дуже складно. Всі наявні способи квантових вимірювань базуються на поглинанні енергії детекторами. Але вакуум — це нижчий енергетичний стан простору. Намагатися його вимірювати — все одно, що намагатися виміряти силу удару нерухомого кулака.

Але фізики з Швейцарської вищої технічної школи Цюриха, схоже, зуміли впоратися з цим завданням. Замість того, щоб намагатися вловити енергію від порожнечі, вони вирішили виявити вплив вакууму на фотони. Для цього вчені пускали лазерний імпульс тривалістю в трильйонні частки секунди через обходжений кристал, і намагалися зрозуміти, як порожній простір між атомами кристала змінює рух частинок.

Порівнюючи лазерні імпульси, пропущені через кристал в різних місцях і при різних умовах, вченим вдалося зафіксувати те, що вони назвали «сигналами вакууму».

«По правді кажучи, виміряний нами сигнал абсолютно крихітний, і нам дійсно довелося дуже сильно викрутитися, щоб по максимуму використовувати наші експериментальні можливості вимірювання дуже малих полів», — прокоментував результат дослідження фізик Жером Фест.

Щоб зрозуміти, що спійманий сигнал — шум не приладів і не похибка вимірювання, фізикам довелося провести трильйони спостережень. Але тепер у них немає ніяких сумнівів — це дійсно сигнал вакууму, і він здатний впливати на елементарні частинки. Що ж, схоже, що «абсолютне ніщо» зовсім не ніщо, як раніше думали вчені.

Кнопка «Наверх»