Наука

У мозку приматів виявили особливий тип нейронів

Відкриття зробили вчені з США при вивченні відмінностей в мозку тхорів, мишей, мавпоподібних приматів і людей. Команда виявила в мозку приматів новий тип інтернейронів і може пролити світло на те, в чому полягає секрет високих когнітивних здібностей приматів.

Image by Pixabay

Робота опублікована в журналі Nature. Для вивчення таких складних психоневрологічних захворювань, як шизофренія й аутизм, вчені традиційно покладаються на вивчення мозку мишей і мавпоподібних приматів.

Цим же займалася група дослідників з Массачусетського технологічного інституту і Гарвардського університету (США), вивчаючи зразки тканин мозку вищезгаданих видів, а також тхорів і людей. Зазначені види використовуються у зв’язку з тим, що і гризуни, і примати походять від спільного предка близько 90 мільйонів років тому, тому з їх допомогою можна наочно побачити ключові відмінності між приматами та іншими тваринами.

На цей раз вчених цікавив особливий тип нейронів, які називаються інтернейронами – або вставними нейронами. Дослідники визначили основні відмінності в інтернейронах досліджуваних видів. Так, в одних клітини мозку змінюють свої пропорції в різних ділянках мозку і програми для зв’язку з іншими нейронами, а такі можуть мігрувати з однієї частини мозку в іншу. Але головна відмінність полягала в тому, що у приматів (мавпоподібних і людей) виявився новий тип інтернейронів, якого немає в інших досліджуваних тварин.

Він знаходиться в так званому смугастому тілі мозку, яке пов’язане з хворобою Гентінгтона і, можливо, з шизофренією. Також цю ділянку мозку асоціюють з процесами пізнання, винагороди та координації рухів. Виявлений тип нейронів становив третину всіх вставних нейронів в смугастому тілі. Нічого подібного немає ні в мишей, ні у тхорів.

Таким чином, вчені вважають, що включили ще один «пазл» в складну картину, присвячену високим когнітивним здібностям приматів в порівнянні з іншими тваринами. Крім того, краще розуміння будови мозку приматів має надати дослідникам нові інструменти для вивчення різних психоневрологічних захворювань. Вчені мають намір продовжити свою роботу, щоб визначити конкретні функції кожного типу інтернейронів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button