Наука

Ультрафіолет пошкодив ДНК далеко від місця впливу

Дослідники з Технологічного інституту Карлсруе показали, що ультрафіолетове випромінювання може пошкодити ділянку ДНК, навіть якщо воно знаходиться далеко від місця впливу.

Технологічний інститут Карлсруе

Відомо, що ультрафіолетове випромінювання може пошкоджувати генетичний матеріал людських клітин і викликати рак шкіри. Але до тепер вважалося, що енергія світла цього діапазону не може поширюватися далеко в ланцюзі ДНК. Однак нова робота показує зворотне.

Біологи Технологічного інституту Карлсруе опублікували в журналі Angewandte Chemie International Edition статтю, в якій досліджували, які частини ДНК пошкоджує ультрафіолетове випромінювання при прямому впливі. Для цього вчені синтезували генетичну молекулу невеликої довжини і додали до неї органічну ділянку, що підвищує чутливість системи до випромінювання.

Потім дослідники вставили в ДНК кілька пар тиміну — одного з чотирьох основних нуклеотидів або «будівельних блоків» генетичних молекул. Автори вибрали цей нуклеотид не випадково — саме часте пошкодження ДНК при дії ультрафіолету пов’язано саме з утворенням небажаних зв’язків між тимін.

В результаті виявилося, що УФ-світло здатне вражати основи ДНК далеко за межами місця впливу. Ефект поширювався на 10,5 нанометрів — набагато більше, ніж дослідники вважали раніше. Тепер біологи планують вивчити, як енергія випромінювання переноситься між ДНК і навколишнім середовищем і чи може пошкодження однієї генетичної молекули викликати каскад побічних реакцій і пошкодити інший генетичний матеріал.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»