Технології

Фізики встановили рекорд тривалості термоядерного синтезу при 100 000 000 K

Вчені утримували термоядерний синтез при надвисоких температурах протягом 20 секунд.

Міжнародна група дослідників опублікувала в журналі Nature результати останнього експерименту. Дослідникам вдалося утримувати термоядерний синтез за температури 100 млн. кельвінів протягом 20 с. Це новий рекорд. Раніше вченим вдавалося або досягати такої високої температури, або утримувати плазму протягом тривалого часу.

Протягом кількох десятиліть вчені намагаються створити стійкі термоядерні реакції для електроенергії. Хоча ці дослідження досягли певного прогресу, головна мета — створити стійкий процес досі залишається далекою. Найменші відхилення призводять до нестабільності, яка перешкоджає протіканню реакції, пояснюють вчені. Найбільша проблема пов’язана із виділенням тепла, яке вимірюється мільйонами градусів. Жодні матеріали не можуть утримати таку гарячу плазму, тому вона левітує у магнітному полі.

Фізики встановили рекорд тривалості термоядерного синтезу при 100 000 000 K

Схема встановлення. Зображення: H. Han et al., Nature

Для управління плазмою використовується два підходи: крайовий і внутрішній транспортний бар’єр. У першому випадку зовнішнє магнітне поле перешкоджає виходу плазми, а в другому область високого тиску у центрі плазми утримує її під контролем. У своєму експерименті фізики використовували саме його.

Дослідники зазначають, що використання внутрішнього транспортного бар’єру призводить до значно щільнішої плазми. Це, у свою чергу, дозволяє досягати більш високих температур у центрі. При цьому біля країв температура нижча, що дозволяє утримувати плазму стабільною протягом більшого часу. Вчені планують доопрацювати свою установку з урахуванням результатів, отриманих в експерименті, щоб розробити систему, яка стабільно працюватиме ще довше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments